Āzijas tapīrs

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Āzijas tapīrs
Tapirus indicus (Desmarest, 1819)
Āzijas tapīrs
Klasifikācija
Valsts Dzīvnieki (Animalia)
Tips Hordaiņi (Chordata)
Klase Zīdītāji (Mammalia)
Kārta Nepārnadži (Perissodactyla)
Dzimta Tapīri (Tapiridae)
Suga Āzijas tapīrs (Tapirus indicus)
Izplatība
Distribution map Tapirus indicus.png
Teritorijas, ko apdzīvo Āzijas tapīrs

Āzijas tapīrs (Tapirus indicus) jeb Malaizijas tapīrs ir tapīru dzimtas (Tapiridae) viena no sugām. Āzijas tapīrs ir lielākais no visiem tapīriem un vienīgais, kas dzīvo Āzijā.

Kādreiz Āzijas tapīru varēja sastapt visā Dienvidaustrumāzijas tropu biomā. Tapīru apdzīvotā teritorija ietvēra Kambodžu, Indonēziju, Laosu, Malaiziju, Birmu, Taizemi un Vjetnamu. Bet mūsdienās to apdzīvotā teritorija ir ļoti sarukusi un tā izdzīvošana ir apdraudēta[1].

Galvenais iemesls ir cilvēku saimnieciskā darbība; mežu izciršana, elektrostaciju būvēšana un upju aizdambēšana un malu medniecība. Piemēram Taizemē tapīra mazuli "melnajā tirgū" var pārdot par 5500 ASV$. Sumatrā, kur iedzīvotāji ir musulmaņi, tapīrus medī reti, jo ārējās līdzības dēļ ar cūkām tapīru gaļa ir tabu. Ir valstis, kur tapīrus medī sporta dēļ. Malaizijā, Indonēzijā un Taizemē tapīru medības ir aizliegtas, bet dzīvās populācijas zudumiem uzmanība netiek pievērsta. Daļējā aizsardzība nav pietiekami efektīga tapīru izdzīvošanas nodrošināšanai[2].

Izskats[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Zoo-Dortmund-IMG 4194.JPG
Āzijas tapīra mazulis

Kontrastainā apspalvojuma (melns ar baltu) dēļ Āzijas tapīru ir viegli atšķirt no citām sugām. Uz tumša, gandrīz melna ķermeņa ir it kā uzklāta balta sega, kas sākas pie pleciem un nosedz visu muguru. Viss pārējais apspalvojums ir melns, izņemot ausu galus, kas tāpat kā visiem citiem tapīriem ir balti. Baltmelnais krāsojums labi sargā tapīru no plēsējiem, jo krāsas neļauj labi uztvert kopējo dzīvnieka siluetu[3].

Āzijas tapīra ķermeņa garums ir 1,8 - 2,4 m, augstums skaustā 90 - 107 cm, svars 250 - 320 kg, lai gan lielākie īpatņi var sasniegt pat 500 kg svaru[4]. Mātītes parasti ir lielākas nekā tēviņi. Āzijas tapīram kā visiem tapīriem ir īsa, drukna aste un kustīgs snuķis, kas ir visgarākais starp dažādajām tapīru sugām. Priekškājām ir 4 pirksti, pakaļkājām 3 pirksti. Āzijas tapīram ir slikta redze, bet ļoti laba dzirde un oža.

Reprodukcija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Katru otro gadu mātīte meklē sev partneri dzimtas turpināšanai, grūsnība ilgst 400 dienas, un parasti piedzimst viens mazulis, kas sver apmēram 6,8 kg. Mazuļiem ir brūns apspalvojums ar baltām strīpiņām un baltiem lāsumiņiem, šāds apspalvojums sapludina mazuli ar meža gaismas un ēnas spēli. Septiņu mēnešu vecumā apspalvojums ir nomainījies un ieguvis pieauguša tapīra krāsojumu[5]. Mātes savus mazuļus baro ar pienu 6-8 mēnešus. Ap šo laiku tapīru mazuļi ir pieauguši. Āzijas tapīri dzīvo līdz 30 gadiem.

Ieradumi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Āzijas tapīri pamatā ir vientuļnieki, kas sev iezīmē diezgan lielu teritoriju. Tapīru teritorijas daļēji pārklājas. Teritorija tiek iezīmēta ar nelielu daudzumu urīna. Parasti tapīri pārvietojas pa labi iestaigātām un personīgi iekārtotām takām.

Āzijas tapīri ir veģetārieši, un uzlasa dažādas lapas un dzinumus, un augus. Zinātnieki ir saskaitījuši, ka tapīrs barojas ar vairāk kā 115 dažādiem augiem, bet kādi 30 viņam ir iemīļoti augi. Tapīrs ar galvu uz leju un snuķi pie zemes pārvietojas lēnām pa mežu, bieži apstājas, lai uzēstu un rūpīgi izostot citu tapīru atstātās smaržu zīmes[6].

Ja tapīrs tiek izbiedēts vai tam draud briesmas, tas var diezgan ātri skriet, neskatoties uz savu masīvo uzbūvi. Ja tapīram nav kur bēgt, tas sevi aizstāvēs kožot, tapīram ir spēcīgi žokļi un asi zobi. Savā starpā tapīri komunicē ar spalgiem kviecieniem un svilpieniem.

Tapīri ļoti mīl ūdeni, un parasti uzturas ūdens tuvumā, lai varētu izpeldēties un izplunčāties. Tas labprāt mielojas ar mīkstajiem ūdens augiem. Tapīrs, neskatoties uz savu šķietamo lempīgumu, var uzrāpties pa diezgan stāviem upju krastiem. Lielākā aktivitāte tapīriem ir nakts laikā. Tiem patīk doties ganībās uzreiz pēc saulrieta, bet pašā nakts vidū tapīrs nosnaužas.

Pieaugušam tapīram ir maz ienaidnieku, jo tas ir pietiekami liels un smags. Tapīram reizēm mēdz uzbrukt tīģeris.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]