Kalnu tapīrs

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Kalnu tapīrs
Tapirus pinchaque (Roulin, 1829)
Tapirus pinchaque
Tapirus pinchaque
Klasifikācija
Valsts Dzīvnieki (Animalia)
Tips Hordaiņi (Chordata)
Klase Zīdītāji (Mammalia)
Kārta Nepārnadži (Perissodactyla)
Dzimta Tapīri (Tapiridae)
Suga Kalnu tapīrs (Tapirus pinchaque)
Izplatība
Tapirus pinchaque distribution map.PNG

Teritorijas, ko apdzīvo kalnu tapīrs

Kalnu tapīrs (Tapirus pinchaque ) ir tapīru dzimtas (Tapiridae) viena no Latīņamerikas tapīru sugām. Kalnu tapīrs ir otrs mazākais tapīrs un ir vienīgais, kas dzīvo ārpus tropu lietus mežu biomas.

Paramo Kolumbijā

Kalnu tapīri dzīvo tropu un subtropu mitrajos mežos - miglas mežos un paramo biomā, kas atrodas Andu kalnos starp pēdējo tropu meža līniju un sniega līniju (3800 metri virs jūras līmeņa - 5000 metri virs jūras līmeņa). Kalnu tapīru var sastapt Andu kalnos Kolumbijā, Ekvadorā un Peru[1].

Peru kalnu tapīra aizsardzībai ir izveidots Nacionālais parks (National Sanctuary Tabaconas Namballe). Kalnu tapīram ir nepieciešams pārvietoties no mitrajiem tropu mežiem uz paramo un atpakaļ, tos nevar ierobežot tikai vienā no biomām. Kalnu tapīrs migrē starp 1950 metriem virs jūras līmeņa un 4400 metriem virs jūras līmeņa. Šajā zonā temeperatūras var nokristies zem 0 pēc Celsija, tādēļ kalnu tapīram ir nepieciešams biezs kažoks. Lietus sezonas laikā kalnu tapīrs uzturas tropu mežu biomā, bet sausajā sezonā, tas dodas uz paramo, jo tur ir mazāk kukaiņu un zemākas temperatūras.

Kalnu tapīri ir visapdraudētākie no visiem tapīriem. Ir zinātnieki, kas uzskata, ka ap 2014. gadu kalnu tapīri būs izmiruši. Mūsdienās savvaļā ir apmēram 2500 indivīdu. Zoodārzos ir ļoti maz šo dzīvnieku. Un tikai daži pāri nebrīvē reproducē bērnus; tie ir zoodārzi Losandželosā, Koloradospringsā un Sanfrancisko. Mītnes zemēs zoodārzos nav neviena kalnu tapīra. Kopumā zoodārzos ir 9 kalnu tapīri, kas ļoti ierobežo to pavairošanu, jo visi ir tuvi radinieki (cēlušies no 1 pāra)[2].

Izskats[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Kalnu tapīru ir viegli atšķirt no citiem tapīriem, jo tam ir biezs kažoks. Kažoks ir tumši pelēks vai melns, toties apakšlūpa ir gandrīz balta. Dažreiz arī vaigi ir gaišāk pelēki nekā pārējais apspalvojums. Pieauguša kalnu tapīra ķermeņa garums ir apmēram 1,8 m, augstums skaustā 75 - 100 cm, svars 150-225 kg[3]. Mātītes ir leilākas nekā tēviņi. Tāpat kā visiem tapīriem tiem ir īsas, resnas astes un garš, kustīgs snuķis. Priekškājām ir 4 pirksti, pakaļkājām 3 pirksti.

Ieradumi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Kalnu tapīri savstarpēji sazinās ar spalgiem svilpieniem. Tēviņi mēdz kosties, savstarpēji cīnoties par mātītes uzmanību pārošanās sezonā. Pārējā laikā kalnu tapīri ir izteikti vienuļnieki, kas lielāko dienas daļu pavada ganoties, apstaigājot savu personīgo taku. Lai arī tapīrs atstāj smagnēja dzīvnieka iespaidu, tas diezgan ātri pārvietojas pa kalnu stāvajām kraujām. Tāpat kā citi tapīri arī kalnu tapīri mīl peldēties un vārtīties dubļos.

Danta negra.JPG

Kalnu tapīri ir nakts dzīvnieki, un ir aktīvi no saulrieta līdz saullēktam. Dienu tie pavada guļot. Kalnu tapīri mēdz pacelties pakaļkājās, lai aizsniegtu augstākus koku zarus. Kalnu tapīri kalnos meklē arī dabīgos minerālsāļu avotus. Redze tapīriem ir slikta, bet tiem ir ļoti laba oža un dzirde. Uz snuķa gala ir īsi matiņi, kas darbojas kā taustes sensori[4].

Kalnu tapīra tēviņi iezīmē savu teritoriju ar fekāliju čupām un urīnu, kā arī tie mēdz kasīties pret lielākiem kokiem, atstājot savu smaržu koka stumbrā. Mātītes reizēm dara to pašu. Tapīru teritorijas pārklājas, bet viena tapīra teritorija ir apmēram 8 kvadrātkilometrus liela.

Tapīru galvenie ienaidnieki bez cilvēka ir jaguāri un pumas[5]. Tomēr vislielāko ļaunumu nodara cilvēku saimniekošana; mežu izciršana, lauksaimniecības paplašināšana, malumedniecība.

Reprodukcija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Mātītei grūsnība ilgst 400 dienas, un parasti piedzimst viens mazulis, ļoti reti piedzimst divi. Mazulis piedzimst apmēram 7 kg smags, un kā visiem tapīriem mazulim ir brūns apspalvojums ar svītrām un lāsumiem, kas ļauj mazajam tapīram labi noslēpties no plēsējiem. Bet atšķirībā no tropu brālēniem kalnu tapīra mazulim ir pūkains kažoks tāpat kā vecākiem, kas to silda aukstajos kalnu vējos. Apmēram gada vecumā apspalvojums ir ieguvis pieauguša tapīra krāsu. Kalnu tapīri sasniedz dzimumbriedumu trīs gadu vecumā. Tapīri dzīvo līdz 30 gadiem.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Just chaos - Tapirus terrestris (by).jpg