Lauksaimniecība

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Aramzeme — lauksaimniecībā izmantojama zeme

Lauksaimniecība ir tautsaimniecības nozare, kas vērsta uz augu un dzīvnieku izcelsmes pārtikas produktu iegūšanu un/vai citu to izejvielu iegūšanu rūpniecības nolūkiem, piemēram, aitkopji iegūst vilnu, lai pēc tam no tās gatavotu apģērbu. Mūsdienās daudzi lauksaimnieki ir pārorientējušies arī uz biodegvielas iegūšanu, piemēram, no rapšiem.

Lauksaimniecība sākusi attīstīties neolītā, un ir viena no senākajām saimniecības nozarēm, kuras attīstība spēcīgi ietekmējusi cilvēces vēsturi un attīstību. Aprēķināts, ka ap 40% pasaules iedzīvotāju ir nodarbināti lauksaimniecībā, tomēr kopš Rūpnieciskās revolūcijas sākuma tās nozīme arvien mazinās un tā veido tikai 5,7% no pasaules kopprodukta (tas ir no visu pasaules valstu kopējā iekšzemes kopprodukta).[1]

Lauksaimniecības profesijas var apgūt specializētās skolās, piemēram, arodskolās, koledžās un pat universitātēs. Latvijā šāda universitāte ir Latvijas Lauksaimniecības universitāte (LLU) Jelgavā.

Lauksaimniecības nozares[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Lauksaimniecībā izšķir trīs galvenās nozares: zemkopību, lopkopību un putnkopību.[2] Mēdz izdalīt vēl sīkākas lauksaimniecības nozares, piemēram, cūkkopība, aitkopība, augkopība, selekcija, agroķīmija, mežzinātne, lauksaimniecības meliorācija un citas.

Lauksaimniecības produkti[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

2009. gadā pasaulē visvairāk no lauksaimniecības produktiem tika iegūtas cukurniedres.[3] Otrajā vietā palika kukurūza, trešajā vietā — kvieši, ceturtajā vietā — rīsi.[3] No dzīvnieku pasaules visvairāk iegūst govs pienu.[3]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. CIA - The World Factbook (angliski). Atjaunināts: 2011-08-12.
  2. Zinātnes un tehnoloģijas vārdnīca. Norden AB. 2001. 382. lpp. ISBN 9984-9383-5-2.
  3. 3,0 3,1 3,2 FAOSTAT (angliski). Atjaunināts: 2011-11-06.