Mihails Ļermontovs

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Mihails Ļermontovs
Михаил Юрьевич Лермонтов
Mihails Ļermontovs
Mihails Ļermontovs
Personīgā informācija
Dzimis 1814.g. 15. oktobrī
Flag of Russia.svg Maskavā, Krievijas impērijā
Miris 1841.g. 27. jūlijā
Flag of Russia.svg Pjatigorskā, Krievijas impērijā
Tautība krievs
Literārā darbība
Nodarbošanās dzejnieks, publicists, virsnieks
Valoda krievu
Žanri dzeja, proza
Literatūras virzieni romantisma
Augstskola Maskavas universitāte

Mihails Ļermontovs (krievu: Михаил Юрьевич Лермонтов, dzimis 1814. gada 15. oktobrī (pēc vecā stila - 3. oktobrī) Maskavā, miris 1841. gada 27. jūlijā (pēc vecā stila - 15. jūlijā) Pjatigorskā) bija nozīmīgs krievu romantisma rakstnieks.

Dzīve[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ļermontovs dzimis dižciltīgā ģimenē Maskavā. 1817.g. nomira viņa māte; viņu uzaudzināja vecāmāte lauku īpašumā Penzas tuvumā. No 1830. līdz 1832.g. Ļermontovs studēja Maskavas universitātē, pēc tam iestājās karaskolā Pēterburgā, kuru pabeidza 1834.g. kā kornets, uzsākot dienestu leibgvardes huzāru pulkā.

Pēc Aleksandra Puškina nāves pēc divcīņas 1837.g. Ļermontovs uzrakstīja emocionāli piesātinātu un visai asu dzejoli "Dzejnieka nāve" ([1]), kas tika uztverts kā uzbrukums pastāvošajam režīmam un izsauca attiecīgu reakciju: Ļermontovs kā praporščiks (прапорщик) tika pārcelts uz dienestu Ņižegorodskas dragūnu pulkā Kaukāzā. Tur uz viņu lielu iespaidu atstāja Kaukāza daba un iedzīvotāji.

Ļermontovs mira 1841.g. 27. jūlijā divkaujā ar savu dienesta biedru Nikolaju Martinovu.

Literārā darbība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pusaudža gados tapušajos Ļermontova darbos, piemēram, "Kaukāza gūsteknī" (pārstrādāts Puškina darba sižets) vērojama liela Puškina ietekme, tomēr pakāpeniski Ļermontovs izstrādā pats savu stilu. Ļermontovs spēcīgi ietekmējies arī no angļu romantisma dzejnieka Bairona. Ļermontovs pievērsies gan dzejai, gan prozai, gan dramaturģijai.

Dzīves laikā Ļermontovs publicējis tikai vienu, turklāt visai plānu dzejoļu krājumu, gadu pēc viņa nāves tika izdoti vēl trīs stipri cenzēti sējumi. Viņa dzejas tematika ir visai plaša - no patriotiskas līdz panteistiskai.

Viens no Ļermontova slavenākajiem darbiem ir dramatiskā poēma "Dēmons" (Демон, pirmoreiz pilnībā izdots pēc autora nāves 1857.g.).

Nozīmīgākais Ļermontova prozas darbs ir romāns "Mūsu laika varonis" (Герой нашего времени, 1840).

Nozīmīgākie darbi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]