Olingi

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Olingi
Bassaricyon
Kuplastes olings (Bassaricyon gabbii)
Kuplastes olings (Bassaricyon gabbii)
Klasifikācija
Valsts Dzīvnieki (Animalia)
Tips Hordaiņi (Chordata)
Klase Zīdītāji (Mammalia)
Kārta Plēsēji (Carnivora)
Apakškārta Suņveidīgie (Caniformia)
Virsdzimta Caunveidīgie (Musteloidea)
Dzimta Jenotu dzimta (Procyonidae)
Ģints Olingi (Bassaricyon)

Olingi, olingu ģints (Bassaricyon) dzīvnieki ir nelieli jenotu dzimtas (Procyonidae) kinkažuveidīgi plēsēji. Olingu ģintī ir 6 sugas. Tie visi ir nakts dzīvnieki un to mājvieta ir koku lapotne.

Olingi dzīvo Centrālamerikas un Dienvidamerikas tropu lietusmežos, sākot ar Nikaragvu ziemeļos un beidzot ar Peru dienvidos līdz 2000 metriem virs jūras līmeņa. Pēdējo gadu ģenētiskie pētījumi liecina, ka olingu tuvākie radinieki ir degunlācīši,[1] lai gan šobrīd katrs ir klasificēts atšķirīgā apakšdzimtā. Olingi šobrīd ir iedalīti kinkažuveidīgo (Potosinae) apakšdzimtā, bet degunlācīši jenotveidīgo (Procyoninae) apakšdzimtā. Olingu lielā ārējā līdzība ar kinkažu ir piemērs paralēlai evolūcijai, kad apstākļi rada noteiktas īpašības un ķermeņa uzbūvi.

Olingu sugas joprojām ir diskutējamas. Zinātniekiem labi zināms ir tikai kuplastes olings (Bassaricyon gabbii), un iespējams, veicot padziļinātus ģenētiskos pētījumus, pārējās sugas var izrādīties kuplastes olinga pasugas. 2013. gadā olingu ģints tika papildināta ar vēl vienu sugu - mazo olingu (Bassaricyon neblina), kuru atklāja Andu kalnu mežos ASV zinātnieki.[2] Kopumā olingi ir ļoti reti zoodārzu iemītnieki un tos bieži jauc ar kinkažu.[3]

Izskats un īpašības[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārēji olingi ir ļoti līdzīgi kinkažu, to galvenā atšķirība ir aste; kinkažu astei ir tveršanas funkcija, bet olingu astei ir tikai līdzsvara funkcija. Olingiem ir slaidāki purni un zema astes tiem ir smaržu sekrēta dziedzeri. Tie ir maza auguma dzīvnieki, to aste ir ļoti gara, garāka par ķermeni. Galvas forma saplacināta, ausis nelielas, noapaļotas un plati novietotas. Abi dzimumi ir apmēram vienā augumā.[4] Kažoka krāsa visiem ir brūna vai pelēkbrūna, dažām sugām uz astes var nojaust gredzenveida krāsojumu, citām aste ir vienā krāsā ar pārējo ķermeni. Pavēdere un pakakle gaišāka kā pārējais ķermenis. Olinga foto var apskatīt šeit.

Olingi ir visēdāji un barojas ar augļiem, nektāru, ziediem, kukaiņiem un maziem dzīvniekiem. Zoodārzos ir novērots, ka olingi gaļu patērē daudz vairāk kā kinkažu.[4]

Sistemātika[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Kuplastes olinga (Bassaricyon gabbii) galvaskauss

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]