Āndhra Pradēša

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Āndhra Pradēša
ఆంధ్ర ప్రదేశ్
—  Indijas štats  —
Āndhras Pradēšas atrašanās vieta IndijāĀndhras Pradēšas atrašanās vieta Indijā
Pārvaldes centrs Amaravati
Oficiālā valoda telugu valoda
Valsts Karogs: Indija Indija
Izveidota 1956. gada 4. janvārī
Administrācija
 - Gubernators Bišvabhusans Haričandans
Platība 
 - Kopējā 160 205 km²
Iedzīvotāji (2011. gadā)
 - Kopā 49 386 799
 - Blīvums 308,3/km²
Laika josla IST (UTC+5:30)
Mājaslapa: www.ap.gov.in
Āndhra Pradēša Vikikrātuvē

Āndhra Pradēša (telugu: ఆంధ్ర ప్రదేశ్, Āndhra Pradēś), saīsinājumā A.P., ir viens no Indijas štatiem, kas atrodas valsts dienvidaustrumos. Āndhra Pradēša ir astotais lielākais Indijas štats pēc platības un desmitais lielākais pēc iedzīvotāju skaita. Štata galvaspilsēta ir Amaravati, daļa ministriju vēl atrodas Haidarābādu, kas kopš 2014. gada ir Telangānas štata galvaspilsēta. Nākamās lielākās štata pilsētas ir Višākhapatnama, Vidžajavāda, Varangala un Tirupati.

Āndhras Pradēšas štatā atrodas Indijas vienīgais kosmodroms — Šrīharikotas kosmodroms.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Madrasas štata sadalīšana (1953).

Āndhra pieminēta jau 3. gadsimtā p.m.ē. kā Maurju imperatoram Ašokam pakļauta tauta. Pēc viņa nāves Āndhras ķēniņš Šatavahana izveidoja savu valsti, Plīnijs Andarae lielvalsts aprakstā minējis, ka tajā ir 30 nocietinātas pilsētas, 100 tūkstoši kājnieku, 30 tūkstoši jātnieku un tūkstotis kara ziloņu. 3. gadsimtā Šatavahana dibinātā lielvalsts saira sīkākās valstīs.

6. gadsimtā Āndhru pakļāva Pallavas dinastija, bet 7. gadsimtā viņus uzvarēja Čalukju dinastija, bet 11. gadsimtā tamilu Čolas dinastija. 1309. gadā Āndhru iekaroja Deli sultāna karavadonis Maliks Kafurs. 14. un 15. gadsimtā notika pastāvīgi kari starp musulmaņu sultāniem un Vīdžajnāgaras valdniekiem. 1512. gadā Āndhras zemē izveidojās Golkondas sultanāts, kuru 1687. gadā iekaroja moguli. 1724. gadā izveidojās Haiderabadas nizāmu valsts, kas 1766. gadā bija spiesta atdot valsts dienviddaļu Britu Austrumindijas kompānijai. 1801. gadā visa Āndhra kļuva par Madrasas Prezidentūras daļu.

Pēc Britu Indijas sadalīšanās 1947. gadā izveidoja Madrasas štatu, bet 1948. gadā Haiderabadas štatu. Kad 1953.—1956. gadā štatus reorganizēja pēc izplatītākās valodas principa, no Haiderabadas un Madrasas štatiem atdalīja telugu valodā runājošo iedzīvotāju teritorijas, kuras apvienoja jaunizveidotā Āndhra Pradēšas štatā. 2009. gadā Indijas valdība nolēma pakāpeniski atdalīt Telanganas reģionu pastāvīgā štatā, šis process noslēdzās 2014. gadā.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]