Ķīnas jamss

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Ķīnas jamss
Dioscorea polystachya T.
Ķīnas jamss
Klasifikācija
ValstsAugi (Plantae)
NodalījumsSegsēkļi (Magnoliophyta)
KlaseViendīgļlapji (Liliopsida)
RindaDioscoreales
DzimtaDioskoreju dzimta (Dioscoreaceae)
ĢintsDioskorejas (Dioscorea)
SugaĶīnas jamss (D. polystachya)
Ķīnas jamss Vikikrātuvē

Ķīnas jamss (Dioscorea polystachya) ir dioskoreju dzimtas vīteņaugs. Tas no Ķīnas mūsdienās ir izplatījies uz Dienvidāziju.[1] Pastāv uzskats, ka Japānā to sāka audzēt 17. gadsimtā vai agrāk.[2] ASV to sāka audzēt 19. gadsimta sākumā pārtikas un kultūras vajadzībām, bet mūsdienās tā ir kļuvusi par nopietnu invazīvu sugu.[1][3][4][5] Eiropā to ieviesa 19. gadsimta Eiropas kartupeļu krīzes laikā, bet mūsdienās lielākoties to audzē Āzijas tirgum.[6]

Auga ēdamās vasas pārveidnesbumbuļus —, ko dēvē par Ķīnas kartupeļiem un kas ir vairākas reizes lielāki nekā kartupeļi, galvenokārt ražo Āzijā. Dažkārt tos izmanto alternatīvajā medicīnā. Šī jamsu suga izceļas arī ar to, ka to bumbuļi ir ēdami arī svaigi.[7][8]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. 1,0 1,1 «Chinese Yam - Dioscorea polystachya - Details - Encyclopedia of Life». Encyclopedia of Life. Skatīts: 2016-02-01. (angliski)
  2. «Dioscorea polystachya Turczaninow». TSUYUZAKI Shiro. Hokkaido University. Arhivēts no oriģināla, laiks: 2015-05-28. Skatīts: 2016-02-01. (angliski)
  3. «Forest Invasive Plants of the Northeastern Area - Chinese Yam or Cinnamon Vine». na.fs.fed.us. Skatīts: 2016-02-01. (angliski)
  4. Invasive Plant Atlas of the United States, entry for Dioscorea polystachya (angliski)
  5. Gucker, Corey L. 2009. Dioscorea spp. In: Fire Effects Information System, [Online]. U.S. Department of Agriculture, Forest Service, Rocky Mountain Research Station, Fire Sciences Laboratory. (angliski)
  6. «Chinese Yam (Dioscorea Opposita)». www.onlyfoods.net. Skatīts: 2016-02-01. (angliski)
  7. Dioscorea polystachya. Flora of North America.(angliski)
  8. Flora of China Vol. 24 Page 292, 薯蓣 shu yu, Dioscorea polystachya Turczaninow, Bull. Soc. Imp. Naturalistes Moscou. 10(7): 158. 1837 (angliski)
Ķīnas jamsa bumbuļi

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]