Pāriet uz saturu

Žaks Nekērs

Vikipēdijas lapa
Žaks Nekērs
Jacques Necker
Žaks Nekērs
Personīgā informācija
Dzimis 1732. gada 30. septembrī
Ženēva, Ženēvas republika
(tagad Karogs: Šveice Šveice)
Miris 1804. gada 9. aprīlī (71 gads)
Kopē, Vo kantons, Karogs: Šveice Šveice
Nodarbošanās baņķieris, Francijas finanšu ministrs
Dzīvesbiedre Suzanna Kurho (madama Nekēra) (Suzanne Curchod)
Bērni Anna de Stāla

Žaks Nekērs (franču: Jacques Necker, dzimis 1732. gada 30. septembrī, miris 1804. gada 9. aprīlī) bija Ženēvā dzimis Francijas valsts darbinieks. Finanšu ministrs karaļa Luija XVI laikā.

Dzimis profesora ģimenē. 1747. gadā Nekērs devās uz Parīzi strādāt par klerku bankā, kur, veiksmīgi darbodamies biznesā, kļuva turīgs. 1764. gadā apprecējās ar Suzannu Kurho (Suzanne Curchod). 1766. gadā viņiem piedzima meita Anna Luīze Žermēna (vēlāk pazīstama literāte Anna de Stāla). Pēc tam Nekērs kļuva par Franču Īstindijas kompānijas direktoru.

1776. gada oktobrī Nekērs pirmoreiz kļuva par Francijas finanšu ministru. Savas darbošanās laikā Nekērs centās sakārtot valsts finanses, iegūdams gan opozīciju galmā, gan popularitāti valstī. 1781. gadā publicēja darbu Compte rendu au roi, kurā pirmoreiz tika publiskoti valsts un galma ieņēmumi un izdevumi. Tomēr grāmatas dati bija sagrozīti, un attēloja finanšu stāvokli labāku nekā patiesībā. Šīs publikācijas dēļ Nekērs bija spiests demisionēt, atgriezās Ženēvā un savā īpašumā Kopē.

1787. gadā atkal atgriezās Parīzē, tomēr drīz no tās tika izsūtīts. 1788. gadā Luijs XVI otro reizi iecēla Nekēru par finanšu ministru. 1789. gada 11. jūljā karalis atkal atcēla Nekēru no amata, jo tas atbalstīja trešās kārtas pozīcijas. Nekēra atcelšana no amata kļuva par iemeslu Bastīlijas ieņemšanai un Franču revolūcijas sākumam. Karalis atsauca Nekēru atpakaļ amatā, tomēr 1790. gadā viņš demisionēja un līdz mūža galam nodzīvoja savā īpašumā Kopē.