Žuzē Eduardu duš Santušs

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Žuzē Eduardu duš Santušs
José Eduardo dos Santos
José Eduardo dos Santos 3 (cropped).jpg
2. Angolas prezidents
Amatā
1979. gada 21. septembrī — 2017. gada 26. septembrī
Priekštecis Augustiņu Netu
Pēctecis Žuans Manuēls Gonsalvess Lorenss

Dzimšanas dati 1942. gada 28. augustā (79 gadi)
Luanda
Profesija inženieris, virsnieks
Augstskola Azerbaidžānas naftas un ķīmijas institūts
Reliģija katolis

Žuzē Eduardu duš Santušs (portugāļu: José Eduardo dos Santos, dzimis 1942. gada 28. augustā) ir Angolas politiķis, kurš no 1979. gada līdz 2017. gadam bija Angolas prezidents.

Biogrāfija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Dzimis Luandā akmeņkaļa un mājsaimnieces ģimenē. Uzreiz pēc liceja absolvēšanas iesaistījies politikā, pievienojoties kreisi orientētajai antikoloniālajai neatkarības kustībai.

1961. gadā saistībā ar iespējamām represijām pametis valsti, no 1963. līdz 1969. gadam studējis Padomju Savienībā Azerbaidžānas naftas un ķīmijas institūtā, kur ieguvis inženiera izglītību, lai arī profesijā nekad nav strādājis. Pārstāvējis Angolas neatkarības kustību ārvalstīs, pēc neatkarības iegūšanas 1974. gadā kļuva par Angolas ārlietu ministru.

Pēc pirmā prezidenta nāves 1979. gada 21. septembrī ieņēmis viņa amatu. Kā prezidents vērsa pūles, lai izbeigtu pilsoņu karu valstī, kas ilga līdz pat 2002. gadam. Pakāpeniski novērsies no marksisma, veicinot uzņēmējdarbību, brīvo tirdzniecību, kā arī atsakoties no vienpartijas sistēmas. Vienlaikus tiek kritizēts par ievērojamu korupciju.

Pēc 1992. gada vēlēšanām, kad viņa tuvākais konkurents uz prezidenta amatu ieguva ievērojamu atbalstu, Santuša prezidenta termiņi tiek apstiprināti automātiski, bez vēlēšanām.