Abrahama Linkolna atentāts
Abrahama Linkolna atentāts ir viens no traģiskākajiem notikumiem Amerikas Savienoto Valstu vēsturē, kas notika 1865. gada 14. aprīlī. Tas bija pirmais ASV prezidenta slepkavības gadījums, un tam bija dziļa ietekme uz valsts politiku un sabiedrību pēc Pilsoņu kara.
Atentāts notika 1865. gada 14. aprīļa vakarā Forda teātrī Vašingtonā, D.C., kur Linkolns kopā ar sievu Mēriju Todu Linkolnu apmeklēja izrādi "Mūsu amerikāņu brālēns" (Our American Cousin). Džons Vilkss Būts (John Wilkes Booth), slavens aktieris un dedzīgs dienvidu atbalstītājs, bija atentāta organizētājs un izpildītājs, būdams pilnībā noskaņots pret ASV valdības politiku, īpaši attiecībā uz verdzības atcelšanu un dienvidu štatu reintegrāciju pēc Pilsoņu kara.
Izrādes laikā, apmēram plkst. 22:15, Būts iekļuva prezidenta ložā un ar pistoli Deringer nošāva Linkolnu galvas aizmugurē. Pēc šāviena Būts izkliedza frāzi "Sic semper tyrannis" (Tā vienmēr notiek ar tirāniem), kas ir Virdžīnijas štata devīze un izbēga no teātra. Linkolns tika smagi ievainots un tika nogādāts Pītersona namā, kas atradās netālu no teātra un miris nākamajā rītā, 1865. gada 15. aprīlī, plkst. 7:22, neatazīstoties. Atentāts bija daļa no plašākas sazvērestības. Būta mērķis bija destabilizēt ASV valdību, nogalinot ne tikai Linkolnu, bet arī viceprezidentu Endrjū Džonsonu un valsts sekretāru Viljamu Sjuārdu. No trim uzbrukumiem tikai Linkolna slepkavība izdevās.
Pēc slepkavības Būts bēga uz dienvidiem, cerot iegūt atbalstu no bijušajiem Konfederācijas piekritējiem. Pēc 12 dienām viņu atrada un aplenca Savannas fermā Virdžīnijā. Viņš atteicās padoties, un tika nošauts (vai arī izdarīja pašnāvību).
Linkolna slepkavība padziļināja sašķeltību starp ziemeļiem un dienvidiem. Viņa pēctecis, viceprezidents Endrjū Džonsons, kļuva par prezidentu, bet nespēja saglabāt Linkolna izlīguma politiku, kas noveda pie sarežģīta Rekonstrukcijas perioda. Linkolns tika uzskatīts par nacionālo varoni, un viņa slepkavība izraisīja sēras visā valstī. Viņa piemiņai tika uzceltas vairākas piemiņas vietas, tostarp slavenais Linkolna memoriāls Vašingtonā.
Ārējās saites
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]- Vikikrātuvē par šo tēmu ir pieejami multivides faili. Skatīt: Abrahama Linkolna atentāts.
- Encyclopædia Britannica raksts (angliski)
- Krievijas Lielās enciklopēdijas raksts (krieviski)
|