Pāriet uz saturu

Abrahama Linkolna statuja (Linkolna memoriāls)

Vikipēdijas lapa
Abrahams Linkolns
Abrahams Linkolns
Mākslinieks Daniels Česters Frenčs
Gads 1920
Tips Džordžijas Marmora skulptūra
Atrašanās vieta Karogs: Amerikas Savienotās Valstis ASV, Linkolna memoriāls,
Vašingtona

Abrahams Linkolns (1920) ir Amerikas Savienoto Valstu 16. prezidenta Abrahama Linkolna (1809—1865) kolosāla sēdoša skulptūra, kuru veidojis Daniels Česters Frenčs (1850—1931) un ko izgrebuši brāļi Picirili. Atrodas Linkolna memoriālā (celts 1914—1922), Nacionālajā alejā Vašingtonā, ASV, statuju atklāja 1922. gadā. Darbs veidots Beaux Arts un Amerikas renesanses stila tradīcijās.

Linkolna memoriāla statuja ar gravējumu fonā

170 tonnu smagā statuja sastāv no 28 balta Džordžijas marmora blokiem[1] un paceļas 9,1 metrus no grīdas, ieskaitot 5,8 metrus augsto sēdošo figūru (uz atzveltnes krēsla un kāju balstiem), kas atrodas uz 3,4 metru augstā pjedestāla. Linkolna figūra skatās tieši uz priekšu un nedaudz uz leju ar smaguma un svinīguma izteiksmi. Viņa mētelis ir atpogāts, un pār krēsla atzveltni un sāniem uzvilkts liels Savienoto Valstu karogs. Frenčs īpašu uzmanību pievērsa Linkolna izteiksmīgajām rokām, kas balstās uz milzīgajām pusapaļa ceremonijas krēsla balstiem, kuras priekšpusē ir fasciji — Senās Romas autoritātes emblēmas. Lai sasniegtu pareizo novietojumu, Frenčs izmantoja savus pirkstus.

Bieži tiek minēts, ka Linkolna figūra attēlo Linkolna iniciāļus amerikāņu žestu alfabētā: "A" ar kreiso roku, "L" ar labo roku. Nacionālo parku dienests izturas pretrunīgi attiecībā uz šo stāstu, sakot: "Ir vajadzīga zināma iztēle, lai redzētu zīmes Linkolna rokās." Skulptūras autoram Frenčam bija nedzirdīgs dēls,[2] un viņš attēloja Tomasu Hopkinsu Galodē parakstam manuālajā alfabētā.[3]

  1. Jacob, Kathryn Allamong (1998), Testament to Union: Civil War Monuments in Washington, D.C., Baltimore: The Johns Hopkins University Press, pp. 119–125.
  2. Evelyn, Douglas E.; Dickson, Paul A. (1999). On this Spot: Pinpointing the Past in Washington, D.C. National Geographic Society. ISBN 0-7922-7499-7.
  3. https://www.nps.gov/linc/faqs.htm

Ārējās saites

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]