Aiga Veckalne

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Aiga Veckalne
Personīgā informācija
Dzimusi 1979. gada 28. augustā (40 gadi)
Tautība latviete
Literārā darbība
Nodarbošanās valodniece, tulkotāja
Valoda latviešu
Augstskola Rīgas Ekonomikas augstskola, Latvijas Universitāte, Liepājas Universitāte, Ventspils augstskola
Apbalvojumi Sūzanas Rotas balva (2015)

Aiga Veckalne (dzimusi 1979. gada 28. augustā) ir latviešu valodniece, Ventspils Augstskolas Tulkošanas studiju fakultātes dekāne, čehu un slovāku valodas tulkotāja un tulce, latviešu valodas pasniedzēja, uzņēmēja tulkošanas nozarē.

Izglītība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ieguvusi profesionālo maģistra grādu uzņēmējdarbības vadībā (Rīgas Ekonomikas augstskola), bakalaura grāds filoloģijā (Latvijas Universitāte). Turpina studijas Liepājas Universitātes un Ventspils Augstskolas starpaugstskolu doktora studiju programmā “Valodniecība”. Zinātniskās intereses ir čehu un slovāku valoda, īpašvārdu atveide, tulkojumzinātne un datorlingvistika.

Profesionālā darbība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

2003. gadā izveidoja valodu pakalpojuma uzņēmuma “Skrivanek" pirmo filiāli Baltijā, kļūdama par Skrivanek Baltic valdes locekli. Vēlāk vadīja "Skrivanek Grupas" Centrālās un Austrumeiropas reģiona nodaļas (Beļģijā, Bulgārijā, Igaunijā, Krievijā, Latvijā, Lietuvā, Polijā, Slovēnijā, Ungārijā un Vācijā),[1] kā arī ASV un Brazīlijas filiāli. 2015. gadā Skrivanek Baltic valdes locekles amatu pameta[2] un atvēra Latvijā pirmo tīklošanas organizācijas BNI (Business Network International) grupu, kā arī dibināja tulkošanas uzņēmumu "Tulkot.lv". Darbojas biedrībā "Līdere", Latvijas Lietišķās valodniecības asociācijā, biedrībā "Latvija-Čehija", Latvijas Tulkošanas biroju asociācijā, Baltijas Studiju veicināšanas asociācijā (AABS) un Latvijas Tulku un tulkotāju biedrībā. Kopā ar Skrivanek Baltic komandu izstrādājusi un ieviesusi ikgadējo projektu “Valodas policija”.[3]

Aiga Veckalne vada gan klātienes, gan Tīmekļa seminārus un praktiskas nodarbības par latviešu valodu publiskajā runā, tipiskajām kļūdām un ieteikumiem lietišķajā sarakstē un dokumentos, par lietišķo saraksti angļu valodā, elektroniskās sarakstes etiķeti latviešu valodā un angļu valodā, kā arī konsultē par latviešu valodas lietojumu. No 2015. līdz 2017. gadam regulāri piedalījusies kā eksperte Latvijas Radio raidījuma “Kā labāk dzīvot” rubrikā par latviešu valodas pareizu lietojumu. Ventspils Augstskolā pasniedz tulkošanas menedžmentu un datorizēto tulkošanu. No 2016. gada vada "IR" valodas darbnīcas.[1]

Mācījusi latviešu valodu un Latvijas kultūru un literatūru kā vieslektore Sietlas Vašingtonas Universitātē ASV,[4] kā arī vada Pasaules latviešu jaunatnes semināra 2x2 latviešu valodas ievirzi.[5]

2015. gadā ieguva godalgu starptautiskajā Sūzanas Rotas (Susana Roth) tulkošanas konkursā.[6] Iztulkojusi vairākus operas libretus, Konstantina Bībla poēmas "Jaunais Ikars" parindeni (atdzejoja Kārlis Vērdiņš), Jana Praško grāmatu "Asertivitāte attiecībās" (Asertivita v partnerství). Kopā ar Janīnu Zandbergu uzrakstījusi grāmatu "Inčukalna mozaīka (palīgs novadpētniecībā)"[7].

2019. gadā kļuvusi par Ventspils Augstskolas Tulkošanas studiju fakultātes dekāni[8] un sākusi vadīt valodas raidījumu — podkāstu "Pieturzīmes".[9][10] Kopš 2019. gada augusta Veckalne ir arī Ventspils Augstskolas mācību prorektora pienākumu izpildītāja.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. 1,0 1,1 «IR: darbnīcas». Arhivēts no oriģināla, laiks: 2020. gada 10. jūlijā. Skatīts: 2020. gada 10. jūlijā.
  2. Žanete Hāka (2015. gada 26. marts). "Skrivanek Baltic valdi pametusi Aiga Veckalne". Dienas Bizness. Atjaunināts: 2020. gada 13. jūlijs.
  3. «Торгово-промышленная Палата Латвии: Seminārs “”Elektroniskās sarakstes etiķete latviešu valodā”». Arhivēts no oriģināla, laiks: 2020. gada 13. jūlijā. Skatīts: 2020. gada 10. jūlijā.
  4. «University of Washington: The Language of Passion». Arhivēts no oriģināla, laiks: 2020. gada 11. jūlijā. Skatīts: 2020. gada 10. jūlijā.
  5. «2x2 Ievirzes». Arhivēts no oriģināla, laiks: 2020. gada 11. jūlijā. Skatīts: 2020. gada 10. jūlijā.
  6. «Czechcentres - Sūzanas Rotas balvas ieguvēji». Arhivēts no oriģināla, laiks: 2020. gada 11. jūlijā. Skatīts: 2020. gada 10. jūlijā.
  7. Aiga Veckalne. Inčukalna mozaīka (palīgs novadpētniecībā). Rīga : NIMS, 2001. ISBN 9789984192420.
  8. «VeA Tulkošanas fakultātes dekāna amatā stājusies Aiga Veckalne». Ventspilsnieks.lv. Arhivēts no oriģināla, laiks: 2020. gada 13. jūlijā. Skatīts: 2020. gada 13. jūlijs.
  9. Anchor.fm: Pieturzīmes
  10. Delfi podkāsti: Pieturzīmes