Aija Baumane (tekstilmāksliniece)

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Aija Baumane
Dzimusi 1943. gada 13. martā
Valsts karogs: Ostlande Balgales pagasts, Latvija, Ostlande (tagad Karogs: Latvija Latvija)
Tautība latviete
Nozares tekstilmāksla, pedagoģija
Mācījusies Latvijas Mākslas akadēmijā
Skolotāji Rūdolfs Heimrāts

Aija Baumane (dzimusi 1943. gada 13. martā Balgales pagastā) ir latviešu tekstilmāksliniece un pedagoģe.

Izglītība un pedagoģiskā darbība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

A. Baumane ir absolvējusi Rīgas lietišķās mākslas vidusskolu (1961), kā arī Latvijas Mākslas akadēmijas Tekstilmākslas nodaļu Rūdolfa Heimrāta vadībā (1967). Strādājusi par pasniedzēju RLMV (1962-1972); ir LMA Tekstilmākslas katedras pedagoģe (no 1972. gada), Tekstilmākslas katedras vadītāja (1992-2013), asociētā profesore (1992-1994), profesore (no 1994).

Mākslinieciskā darbība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Kopš 1963. gada Baumane piedalījusies izstādēs. Ir sarīkojusi personālizstādes, piedalījusies nozaru un mākslinieku grupu izstādēs, kā arī starptautiskajās žūrētajās skatēs. Darbi eksponēti gan Latvijā, gan ārzemēs – ASV, Kanādā, Francijā, Zviedrijā, Vācijā, Polijā, Norvēģijā, Lietuvā u.c. Strādājusi galvenokārt gobelēna un jauktajās tehnikās, arī šķiedras mākslas jomā. Ir radījusi darbus sabiedriskajiem interjeriem. Māksliniece audusi monumentāla izmēra gobelēnus, kā arī radījusi telpiskas formas darbus. 1969. gadā kļuvusi par Latvijas Mākslinieku savienības locekli, 1994. gadā pēc viņas iniciatīvas tiek dibināta Latvijas Tekstilmākslas asociācija (ir LTA prezidente). Darbi atrodas muzeju kolekcijās Latvijā, Krievijā, Polijā, Ungārijā.

Apbalvojumi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

1989. gadā saņēmusi Latvijas PSR Nopelniem bagātā mākslas darbinieka goda nosaukumu, 2005. gadā apbalvota ar 4. šķiras Triju Zvaigžņu ordeni, 2013. gadā saņēmusi Latvijas Kultūras ministrijas atzinības rakstu.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  • Māksla un arhitektūra biogrāfijās. Izd. Latvijas enciklopēdija, Rīga 1995.
  • Katalogs “5.Rīgas starptautiskā tekstilmākslas un šķiedras mākslas triennāle DAUDZVEIDĪBA VIENOTĪBĀ/ DIVERSITY&UNITY”, izd. LNMM Rīga, 2015.
  • Katalogs ”4.Rīgas starptautiskā tekstilmākslas un šķiedras mākslas triennāle GLOBĀLĀ INTRIGA II/ GLOBAL INTRIGUE II”, izd. LNMM Rīga 2010.