Amatols

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search

Amatols ir brizanta sprāgstviela, kas sastāv no trotila un amonija nitrāta maisījuma. Amatolu plaši izmantoja Pirmajā Pasaules karā un Otrajā Pasaules karā, pēc tam to aizvietoja ar efektīvākām sprāgstvielām.

Trotila attiecība amatola maisījumā ir no 20 līdz 80 masas %. Šo sprāgstvielu izmanto tās salīdzinoši zemo izmaksu dēļ. Trotils ir relatīvi dārgs un tas satur nepietiekamu daudzumu skābekļa, lai nooksidētu visu oglekli un ūdeņradi. Amonija nitrāts satur skābekļa pārpalikumu (detonējot tīram amonija nitrātam, viens no sadalīšanās produktiem ir skābeklis). Sastāviem ar TNT saturu virs 60% jauda ir līdzīga (tikai nedaudz mazāka) kā tīram TNT, taču amonija nitrāts ir ievērojami lētāks par TNT. Amatola izgatavošanas tehnoloģija arī ir relatīvi vienkārša: izkausētā trotilā iemaisa iemērītu daudzumu pulverveida amonija nitrāta un kamēr maisījums vēl ir šķidrs, to salej čaulās (artilērijas šāviņos, aviācijas bumbās, utt). Sprāgvielas nepilnības ir īsais uzglabāšanas laiks, jo sastāvā esošais amonija nitrāts strauji absorbē gaisā esošo mitrumu.

Amatols ir relatīvi stabils (tomēr nestabilāks par amonija nitrātu) un lai izraisītu detonāciju parasti lietoja tetrila detonatorus.

Mūsdienās amatolu militārām vajadzībām vairs nelieto. Sastāvu ar 20% TNT saturu dažreiz lieto kalnrūpniecībā un sauc par amonītu.