Amerikas lidvāveres

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Amerikas lidvāveres
Glaucomys (Thomas, 1908)
Dienvidlidvāvere (Glaucomys volans)
Dienvidlidvāvere (Glaucomys volans)
Klasifikācija
ValstsDzīvnieki (Animalia)
TipsHordaiņi (Chordata)
KlaseZīdītāji (Mammalia)
KārtaGrauzēji (Rodentia)
DzimtaVāveres (Sciuridae)
CiltsLidvāveres (Pteromyini)
ĢintsAmerikas lidvāveres (Glacuomys)
Amerikas lidvāveres Vikikrātuvē

Amerikas lidvāveres (Glaucomys) ir viena no ģintīm lidvāveru ciltī (Pteromyini) vāveru dzimtā (Sciuridae) grauzēju kārtā (Rodentia).

Amerikas lidvāveru ģints ir vienīgā lidvāveru ģints, kas dzīvo Ziemeļamerikā. Tā apdzīvo teritorijas sākot ar Aļasku[1] un beidzot ar Hondurasu[2]. Tai ir daudzas kopīgas īpašības ar Eirāzijas lidvāveru ģinti (Pteromys). Zinātniskais nosaukums Glaucomys ir cēlies no grieķu valodas; "glaucos" nozīmē sudrabaini pelēks, "mys" nozīmē pele - "sudrabpelēkā pele"[3].

Amerikas lidvāvere nemāk lidot, taču tā māk planēt. To ļauj ādas kroka, kas ir izplesta starp visām četrām kājām. Planējot no viena koka uz otru, tā spēj veikt arī dažādus akrobātiskus trikus: pagriezties, planēt pa apli vai spirāli un nolaisties tajā pašā vietā, no kuras startējusi. Lidvāvere spēj planēt pat 50 metru tālu. Kad lidvāvere neplanē, ādas kroka ir savilkta, tādējādi tā netraucē tai kāpelēt pa kokiem.

Sistemātika[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Amerikas lidvāveru ģintī ir divas sugas: dienvidlidvāvere (Glaucomys volans) un ziemeļlidvāvere (Glaucomys sabrinus). Ziemeļlidvāvere ir lielāka par dienvidlidvāveri, un tās apspalvojums uz vēdera ir tumšs, bet tā tumšo spalviņu gali ir balti. Dienvidlidvāveres ir mazākas un vēdera apspalvojums ir pilnīgi balts[4].

Galerija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]