Andešons

Vikipēdijas lapa

Andeš(s)ons[1] (zviedru: Andersson — 'Andeša dēls', no personvārda Andešs (Anders); sieviešu dzimtē Andeš(s)one) ir izplatītākais[2] zviedru cilmes uzvārds. Tam citās ģermāņu valodās sastopami līdzīgi uzvārdi ar tādu pašu cilmi — Andersons (angļu: Anderson), Andersens (dāņu: Andersen, vācu: Anderssen) un Annešens (norvēģu: Andersen). Cilvēki ar šo uzvārdu:

Skatīt arī[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Snorre Karkonens-Svensons. Dāņu, norvēģu, zviedru un somu īpašvārdu atveide latviešu valodā. Rīga : Norden AB, 2003. 332. lpp. ISBN 978-9-98-471309-0. Lielākai daļai zviedru uzvārdu ar sastāvdaļu -son vārda vidū parādās divi s. Katrs s pieder savai vārda daļai: pirmais s ir ģenitīva galotne, bet otrs ietilpst vārdā son 'dēls': Gustavs-son 'Gustava dēls'. Ģenitīva galotnes nav tad, ja salikteņa pirmo daļu veido īpašvārdi, kas beidzas ar -rsAnders-, Lars-. Šajos vārdos burtkopu -rs- izrunā [ʂ], turklāt r klātbūtne ietekmē arī otra s izrunu: [andəʂon], [la:ʂon]. Konsekventi lietojot izrunas principu, šādi uzvārdi latviski rakstāmi Andešons un Lāšons. Tomēr īpašvārdu atveidē izskaņas rakstība -sons ir ļoti nostiprinājusies, tādēļ analoģijas labad varētu būt pieļaujami arī varianti Andešsons, Lāšsons u. c.
  2. Snorre Karkonens-Svensons. Dāņu, norvēģu, zviedru un somu īpašvārdu atveide latviešu valodā. Rīga : Norden AB, 2003. 332. lpp. ISBN 978-9-98-471309-0. Mūsdienās uzvārdi ar sastāvdaļu -son Zviedrijā ir ļoti izplatīti: Andersson, Johansson, Karlsson ir trīs visbiežāk sastopamie zviedru uzvārdi.