BALTA

Vikipēdijas lapa
Šis raksts ir par apdrošināšanas sabiedrību. Par citām jēdziena Balta nozīmēm skatīt nozīmju atdalīšanas lapu.
AAS BALTA
Tips apdrošināšanas akciju sabiedrība
Darbības joma finanses
Dibināts 1992. gads
Galvenais birojs Rīga, Karogs: Latvija Latvija
Produkti apdrošināšana
Mātes uzņēmums PZU, Karogs: Polija Polija
Tīmekļa vietne balta.lv

Apdrošināšanas akciju sabiedrība BALTA (AAS BALTA) ir Latvijā reģistrēts uzņēmums, kas nodarbojas ar nedzīvības apdrošināšanu. Kopš 2014. gada tā pieder Polijas apdrošināšanas grupai Powszechny Zakład Ubezpieczeń (PZU). BALTA dibināta 1992. gadā.

Apdrošināšanas sabiedrības galvenais birojs atrodas Rīgā. Uzņēmumam ir 53 filiāles visā Latvijā.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

BALTA logotips līdz 2015. gadam

Dibināšana[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Apdrošināšanas akciju sabiedrību BALTA dibināta 1992. gada 28. janvārī[1] četri akcionāri[2]:

Akciju sabiedrības BALTA pirmais prezidents bija bijušais komjaunatnes sekretārs Ivars Priedītis. Pirmo BALTA apdrošināšanas polisi saņēma Polijas sūtniecība Latvijā 1992. gada 17. martā.

Attīstība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

1993. gadā Latvijā tika pieņemts apdrošināšanas likums, aizliedzot vienai sabiedrībai nodarboties ar dzīvības un risku (nedzīvības) apdrošināšanu vienlaikus.[3] Tādējādi BALTA akcionārs "Latva" bija jāsadala divos uzņēmumos, bet tā ļoti slikto apdrošināšanas rezultātu dēļ tika nolemts nedzīvības portfeli nodot meitas uzņēmumam BALTA, LATVA turpinot darboties dzīvības apdrošināšanas jomā.[5] 1994. gada 1. aprīlī BALTA pārņēma Valsts apdrošināšanas sabiedrības "Latva" riska apdrošināšanas līgumus. 1994. gadā BALTA kļuva par Latvijā lielāko apdrošināšanas sabiedrību pēc saņemto prēmiju apjoma.

1996. gadā par uzņēmuma nozīmīgu akcionāru kļuva ASV investīciju fonds New Century Holding. 1997. gadā AAS BALTA sāka akciju kotēšanu Rīgas Fondu biržā. LATVA privatizācijas izsolē BALTA iegādājās 38,5 % LATVA akciju. 1998. gada 16. decembrī BALTA nopirka 50 % Lietuvas apdrošinātāja Baltic Polis 49 % akciju; otru daļu iegādājās PAREX apdrošināšanas akciju sabiedrība (50 %) un AS "Bastions ZS" (1 %).[6] 1999. gadā uzņēmums ieguva 95 % LATVA un 90,4 % AAS "Rīgas Apdrošināšanas Sabiedrība" akciju. Tika iegādāts 98 % AAS "Saules Laiks" akciju. BALTA kļuva par Latvijas apdrošināšanas tirgus līderi ar 25 % nedzīvības un 15 % dzīvības apdrošināšanas tirgus.

1999. gada beigās un 2000. gada sākumā notika sarunas ar Somijas apdrošināšanas grupu Sampo par tai piederošo BALTA akciju kapitāla daļas palielināšanu no 14,8 % līdz 72,4 %. 2000. gada 7. jūnijā Sampo paziņoja, ka nav panākta vienošanās ar BALTA akcionāriem.[7] 2000. gada sākumā BALTA pārdeva tai piederošās Lietuvas Baltic Polis akcijas uzņēmumam AAS Parekss Apdrošināšanas Kompānija.

2001. gada sākumā 73,5 % BALTA akciju iegādājās Dānijas apdrošināšanas sabiedrība Codan, kas piederēja lielākajai Apvienotās Karalistes apdrošinātāju grupai Royal & Sun Alliance (tagad RSA Insurance Group).[7] Vēl Codan no mazajiem akcionāriem atpirka akcijas un ieguva 99,33 % uzņēmuma kapitāldaļu. Eiropas Rekonstrukcijas un Attīstības banka (ERAB) un Dānijas investīciju fonds Centrālajai un Austrumeiropai (IO Fonds) no Codan iegādājas katrs 24 % BALTA akciju.

2011. gadā RSA Insurance pārņēma 99,9 % BALTA akciju no Codan. 2014. gada 17. aprīlī RSA Insurance Group paziņoja par grupai piederošo Baltijas reģiona (tai skaitā BALTA) un Polijas apdrošināšanas uzņēmumu akciju pārdošanu Polijas apdrošināšanas grupai PZU. 2015. gada 20. februārī tika mainīta uzņēmuma vizuālā identitāte, BALTA logotipu pietuvinot mātesuzņēmuma logo.

BALTA ir Latvijas Universitātes fonda bronzas mecenāts. Kopš 2009. gada ir atbalstījusi Latvijas Universitāti, ziedojot pētniecībai un mācību vides attīstībai.[8]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]