Babilonas netikle

Vikipēdijas lapa
Bābeles netikle ilustrācijas krāsainā versija no Martina Lutera 1534. gada Bībeles tulkojuma

Lielā Bābele, plašāk pazīstama kā Bābeles (Babilonas) netikle, attiecas gan uz simbolisku sievietes tēlu, gan uz ļaunuma vietu, kas minēta Bībeles Jāņa atklāsmes grāmatā. Tās pilnais nosaukums ir minēts atklāsmē 17 (5. pantā) kā "Noslēpums, lielā Babilona, visas zemes netiklības un netīrības māte" ( sengrieķu: μυστήριον, Βαβυλὼν ἡ μεγάλη, ἡ μήτηρ τῶν πορνῶν καὶ τῶν βδελυγμάτων τῆς γῆς; transliterācija: mystērion, Babylōn hē megalē, hē mētēr tōn pornōn kai tōn bdelygmatōn tēs gēs). Atklāsmes grāmatā 17 (18. pants) teikts, ka sieviete patiesībā ir "lielās pilsētas, kas valda pār zemes ķēniņiem", atveidojums.

Rakstu vietas no Atklāsmes[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atklāsmes grāmatas "lielā netikle" ir aprakstīta 17. nodaļā:[1]

1 Un viens no tiem septiņiem eņģeļiem, kam bija septiņi kausi, nāca un runāja man, sacīdams: Nāc, es tev rādīšu lielās netikles notiesāšanu, kas sēž pie lielajiem ūdeņiem.
2 Ar ko netiklību piekopuši zemes ķēniņi, un zemes iedzīvotāji apreibinājās ar tās netiklības vīnu.
3 Un viņš garā aiznesa mani tuksnesī. Tur es redzēju sievieti, sēžot sarkanā zvērā, pilnu zaimu vārdiem, kam bija septiņas galvas un desmit ragu.
4 Un sieviete bij tērpta purpurā un sarkanās drēbēs, greznojusies zeltā, dārgiem akmeņiem un pērlēm, un tai rokā bija zelta kauss, pilns negantību un viņas netiklības netīrumu.
5 Tai uz pieres bija rakstīts vārds: Noslēpums, lielā Babilona, visas zemes netiklības un netīrības māte.
6 Es redzēju, ka šī sieviete piedzērusies no svēto asinīm un no Jēzus mocekļu asinīm. To redzējis, es brīnījos lielā izbrīnā.
9 Kam ir gudrība, tas to saprot. Septiņas galvas ir septiņi kalni, kuros sēž sieviete, un ķēniņi ir septiņi.
10 Pieci krituši, viens ir, bet otrs vēl nav atnācis. Bet kad tas atnāks, tam būs jāpaliek īsu laiku.
11 Un zvērs, kas bija un vairs nav, ies pazušanā. Viņš ir astotais no septiņiem.
12 Un desmit ragu, ko tu redzēji, ir desmit ķēniņu, kas valdīšanu vēl nav saņēmuši, bet saņems varu kā ķēniņi vienai stundai kopā ar zvēru.
15 Un viņš man sacīja: Ūdeņi, kurus tu redzēji, kur sēd netikle, ir tautas, ciltis un valodas.
18 Un sieviete, ko tu redzēji, ir lielā pilsēta, kam pieder valdība pār zemes ķēniņiem.
— Atklāsmes 17:1–18

Simbolisms[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Babilonas prostitūta, kā to ilustrējis Herrada no Landsbergas Hortus deliciarum, 1180 .

Netikle (jeb citās valodās padauza, prostitūta) ir saistīta ar Atklāsmes zvēru (Koinē Grieķu: Θηρίον, Thērion), saistība ar tikpat ļaunu valstību. Vārdu "netikle"/"padauza" var tulkot arī metaforiski kā "elku draudzene".[2] Tiek pareģots, ka netikles apokaliptiskā krišana notiks zvēra tēla rokās ar septiņām galvām un desmit ragiem. Kristīgajā eshatoloģijā ir daudz spekulāciju par to, ko simbolizē netikle un zvērs, kā arī par iespējamo ietekmi uz mūsdienu interpretācijām.[3][4]

Karolīna Vandera Stišele (Caroline Vander Stichele (2000)) pierādīja, ka stāstījums par Babilonas netikli ebreju Bībeles pravietiskajās grāmatās seko daudziem tiem pašiem galvaspilsētu personifikācijas modeļiem, kā sievietes, kuras veic "prostitūciju / netiklību" un/vai "laulības pārkāpšanu". Tiek apgalvots, ka šīs galvaspilsētas, kas pārstāv valstis, kuras tās pārvalda, ir izdarījušas dažādus grēkus, kas ir padarījuši tās seksuāli izlaidīgas, un tāpēc tās galu galā tiks iznīcinātas ar dažādiem labi pelnītiem vardarbīgiem sodiem, ko sūtījis izraēliešu Dievs Jahve.[5]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Jāņa atklāsmes 17 | LJD Bible | YouVersion.
  2. πόρνη: From Greek. Fr. transliteration; pornē; English; prostitute/whore. 2) Metaphor; an idolatress; a) of "Babylon" i.e. Rome, the chief seat of idolatry. "Dictionary and Word Search for pornē (Strong's 4204)". Blue Letter Bible. 1996–2011. Retrieved on: 3 Nov 2011.
  3. Rome or Jerusalem Arhivēts 2019. gada 27. martā, Wayback Machine vietnē.? A Protestant Study on the Whore of Babylon in Revelation
  4. «The Interpretation of Revelation». Arhivēts no oriģināla, laiks: 2016-05-27. Skatīts: 2011-11-03.
  5. Vander Stichele, Caroline (2000). "Just a Whore. The Annihilation of Babylon According to Revelation 17:16". Lectio Difficilior. European Electronic Journal for Feminist Exegesis (University of Amsterdam) (1).

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]