Beagle 2

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Šis raksts ir par kosmisko aparātu. Par citām jēdziena Beagle nozīmēm skatīt nozīmju atdalīšanas lapu.
Beagle 2
Beagle 2 kopija Londonas Zinātnes muzejā
Beagle 2 kopija Londonas Zinātnes muzejā
KA veidsMarsa nolaižamais aparāts
Organizācija:ESA
IzgatavotājiOpen University zinātnieku grupa
Starta datums02.06.2003. 17:45 UTC
Starta vietaBaikonura
NesējraķeteSojuz-FG/Fregat
Beigu datums25.12.2003. (varbūtējais datums)
NSSDC ID2003-022C
Tīmekļa vietnehttp://www.beagle2.com
Masa33,2 kg
Beagle 2 Vikikrātuvē

Beagle 2 (no angļu: "dzinējsuns") bija Apvienotajā Karalistē būvētais nolaižamais aparāts, kas uz Marsu devās kopā ar Eiropas Kosmosa aģentūras zondi Mars Express. Pēc paredzētās nolaišanās uz planētas virsmas no tā nav saņemts neviens signāls, un tiek uzskatīts, ka tas gājis bojā nolaižoties.

Beagle 2 izstrādāja Open University zinātnieku grupa profesora Kolina Pilindžera (Colin Pillinger) vadībā sadarbībā ar Leičestras universitāti. Aparāta mērķis bija uz Marsa virsmas meklēt dzīvības vai tās kādreizējas eksistences pazīmes.

Nolaižamā aparāta nosaukums tika dots par godu kuģim HMS Beagle, ar kuru Čārlzs Darvins devās apkārt zemeslodei zinātniskajā ekspedīcijā, iegūstot pierādījumus par dzīvības attīstību uz Zemes.

Mars Express ar tam piestiprināto Beagle 2 tika palaists 2003. gada 19. decembrī 17:45 UTC ar nesējraķeti Sojuz-FG/Fregat no Baikonuras kosmodroma Kazahstanā. Dažas dienas pirms Mars Express ieiešanas Marsa orbītā no tā tika atdalīts Beagle 2, kas tālāk devās autonomā lidojumā pa ballistisko trajektoriju.

Pēc iziešanas caur Marsa atmosfēru tālākā Beagle 2 bremzēšana notika ar izpletni. Apmēram 1 m virs planētas virsmas bija jāpiepūšas gaisa spilveniem, kas nolaižamo aparātu aizsargātu trieciena laikā. Nosēšanās uz Marsa virsmas bija paredzēta 25. decembrī aptuveni 02:45 UTC līdzenā reģionā Isidis Planitia 10,6° Z, 270° R.

Pēc nolaišanās Beagle 2 bija jānoraida signāls uz NASA Marsa pavadoni Mars Odyssey, bet tas nenotika. Nākamajās dienās tika izmantots Lovela radioteleskops Džordela Banka observatorijā, bet arī ar to netika saņemti no Beagle 2 nākuši signāli. 2003. gada 31. decembrī, fotografējot iespējamo nosēšanās vietu, tika ievērots krāteris, un tika izvirzīta ideja, ka aparāts nosēdies tajā un nespēj sazināties krātera sienu radītās ēnas dēļ. Vēlāk, iegūstot augstākas izšķirtspējas attēlus, šī hipotēze tika noraidīta. 2004. gada janvārī un februārī mēģinājumus sazināties veica Mars Express, bet arī neveiksmīgi. 2004. gada 6. februārī tika pārtraukti jebkādi mēģinājumi sazināties ar aparātu, un oficiāli tika paziņots par misijas neveiksmīgām beigām.

2015. gada 15. janvārī tika paziņots, ka zondes Mars Reconnaissance Orbiter uzņemtajos attēlos atrasts Beagle 2, un tas atrodas 5 km no plānotās nolaišanās vietas centra. Neskaidrajos attēlos redzams, ka nolaižamais aparāts ir atvēris divus vai trīs no četriem saules bateriju paneļiem. Tā kā sakaru antena ir izvietota zem pēdējā paneļa, tad zonde nevarēja pārraidīt vai saņemt radiosignālus. Speciālisti secina, ka paneļu atvēršanas mehānisms bojāts nolaižoties vai arī paneļu atvēršanu kavēja gaisa spilveni.