Pāriet uz saturu

Bidē

Vikipēdijas lapa
Mūsdienīgs bidē (priekšplānā) ar tualetes podu

Bidē (franču: Bidet) ir ovāls tualetes sēžampods, kas paredzēts, lai apmazgātu cilvēka dzimumorgānus, starpeni, sēžamvietas un tūpļa iekšpusi. Mūsdienu bidē aprīkoti ar ūdens padevi un drenāžas atvere, un tādējādi tā ir santehnikas iekārta, uz kuru attiecas vietējie higiēnas noteikumi. Bidē paredzēts personīgās higiēnas veicināšanai un tiek izmantots pēc izkārnīšanās, kā arī pirms un pēc dzimumakta. To var izmantot arī pēdu mazgāšanai, piepildot to ar ūdeni vai bez tā.[1][2] Daži cilvēki izmanto bidē, lai peldinātu zīdaiņus vai mājas mīluļus. Vairākās Eiropas valstīs saskaņā ar likumu bidē jāatrodas katrā vannas istabā, kurā ir tualetes pods. Sākotnēji tas atradās guļamistabā, bet mūsdienās tas atrodas netālu no labierīcībām. No vides viedokļa bidē var samazināt vajadzību pēc tualetes papīra.[3]

Viedokļi par bidē nepieciešamību dažādās tautās un kultūrās ļoti atšķiras. Kultūrās, kurās to parasti izmanto, piemēram, Rietumeiropas, Centrāleiropas un Dienvidaustrumeiropas daļās (īpaši Itālijā un Portugālē), Austrumāzijā un dažās Latīņamerikas valstīs, piemēram, Argentīnā, Paragvajā, to uzskata par neaizstājamu līdzekli labas personīgās higiēnas uzturēšanā. To parasti izmanto Ziemeļāfrikas valstīs, piemēram, Ēģiptē. Savukārt reti to izmanto Subsahāras Āfrikā, Austrālijā un Ziemeļamerikā.

"Bidē" ir aizguvums no franču valodas, kas nozīmē "ponijs", jo sēdēšana uz tā atgādina jāšanas pozu.

  1. Michelle Hanson. «Why won't prudish Brits recognise the bidet's brilliance?». The Guardian, 2017. gada 1. maijs. Arhivēts no oriģināla, laiks: 2018. gada 13. novembris. Skatīts: 2018. gada 13. novembris.
  2. «The imaginative ways readers use bidets». BBC. 2014. gada 15. jūlijs. Arhivēts no oriģināla, laiks: 2019. gada 28. janvāris. Skatīts: 2018. gada 13. novembris.
  3. «Wipe or Wash? Do Bidets Save Forest and Water Resources?». Scientific American. Arhivēts no oriģināla, laiks: 2016. gada 2. septembris. Skatīts: 2016. gada 3. septembris.

Ārējās saites

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]