Botāniskais dārzs

Vikipēdijas lapa
Orto botanico di Pisa Itālijā

Botāniskais dārzs ir zinātniska un izglītojoša iestāde, kurā atrodas augu kolekcijas no dažādām zemeslodes ģeogrāfiskajām joslām.[1] Botāniskajos dārzos nodarbojas ar augu introdukciju un aklimatizāciju, tiek veikti pētījumi dažādās nozarēs (ekoloģija, biocenoloģija, augu sistemātika, dendroloģija, morfoloģija, evolūcija un dabas aizsardzība).[1]

Augi botāniskajos dārzos parasti ir izstādīti oranžērijās vai arī atklātos stādījumos. Izstādīšanā tiek ievērota augu filoģenētiskā sistemātika, ģeogrāfiskā izplatība, izmantošanas veids, augu grupas vai arī citi noteikti principi.[1]

Sākotnējais botānisko dārzu mērķis bija augu kolekcionēšana, lai parādītu attiecības starp augu grupām. Mūsdienās vairākums botānisko dārzu vairāk koncentrējas uz dekoratīvo augu izstādīšanu, izvietojot tos pēc iespējas dabīgākā sistēmā.

Botānisko dārzu pirmsākumi saistāmi ar viduslaiku klostera dārziem un aptiekas dārziem.[1] 16. gadsimtā botāniskie dārzi tika sākti veidot studentu apmācībai, kā arī pētījumiem.[1] Pirmie šādi universitāšu pārvaldītie botāniskie dārzi parādījās Itālijā — 1543. gadā Pizā tika atvērts Orto botanico di Pisa un 1545. gadā tika atvērts botāniskais dārzs Padujā. 16. gadsimta beigās Eiropā bija pieci šādi dārzi, 20. gadsimta vidū — vairāki simti. Mūsdienās visā pasaulē ir apmēram 1800 botānisko dārzu un dendrāriju (apmēram 150 valstīs), no tiem 550 ir Eiropā (no kuriem savukārt 150 atrodas Krievijā), 200 — Ziemeļamerikā. Latvijā ir divi botāniskie dārzi: Latvijas Universitātes Botāniskais dārzs un Nacionālais botāniskais dārzs.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Latvijas enciklopēdija. 1. sējums. Rīga : Valērija Belokoņa izdevniecība. 2002. 742. lpp. ISBN 9984-9482-1-8.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]