Džavaharlals Neru

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Džavaharlals Neru
Jawaharlal Nehru
Nehru1920.jpg
Indijas premjerministrs
Amatā
1947. gada 15. augusts — 1964. gada 27. maijs
Priekštecis -
Pēctecis Gulzarirals Nanda (pagaidu)

Dzimšanas dati 1889. gada 14. novembris
Allāhabāda, Valsts karogs: Britu Indija Britu Indija
Miršanas dati 1964. gada 27. maijs
Deli, Karogs: Indija Indija
Tautība indietis (kašmiriešu izcelsmes)
Politiskā partija Indijas Nacionālais kongress
Dzīvesbiedrs(-e) Kamala Neru
Profesija jurists
Augstskola Kembridžas universitāte
Reliģija agnostiķis vai ateists

Džavaharlals Neru (angļu: Jawaharlal Nehru, hindi: जवाहरलाल नेहरू; dzimis 1889. gada 14. novembrī, miris 1964. gada 27. maijā) bija Indijas politiķis no Indijas Nacionālā kongresa partijas un Indijas 1. premjerministrs. Būdams viens no tuvākajiem Mahatmas Gandija līdzgaitniekiem, Neru bija viena no svarīgākajām personām Indijas neatkarības kustības ceļā uz neatkarīgo Indijas valsti. Indijā bieži godāts par Panditu Neru (Pandit Nehru / Skolotājs Neru).

Džavaharlals Neru bija ievērojamā indiešu politiķa un jurista Motilala Neru dēls. Jaunos gados kļuva par Indijas Nacionālā kongresa kreisā spārna līderi. Ar Mahatmas Gandija atbalstu 1929. gadā Neru kļuva par Indijas Nacionālā kongresa vadītāju. Ideoloģiski Neru bija fabiāņu sociālisma piekritējs.

1947. gada 15. augustā Džavaharlals Neru pacēla neatkarīgās Indijas karogu Deli, deklarēja neatkarīgās Indijas rašanos un kļuva par pirmo Indijas premjerministru. Viens no Nepievienošanās kustības radītājiem un galvenajiem līderiem.

Džavarhala Neru meita Indira Gandija, mazdēls Radživs Gandijs un mazdēla sieva Sonja Gandija vēlāk arī kļuva par Indijas premjerministriem.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]