Pāriet uz saturu

Dalībnieks:Meistars Joda/Time Lords

Vikipēdijas lapa
Laika pavēlnieki
Meistars Joda/Time Lords
Laika pavēlnieka tērps
Seriāls

Doctor Who
Pirmā parādīšanās

The War Games (1969)
Žanrs

zinātniskā fantastika
Izdevējs

BBC
Informācija
Planēta

Galifreja

Laika pavēlnieki ir izdomāta sena ārpuszemes cilvēku rase britu zinātniskās fantastikas televīzijas seriālā Doctor Who. Par Laika pavēlniekiem tie nosaukti laika ceļošanas tehnoloģiju pārzināšanas un nelineārās laika uztveres dēļ. Sākotnēji viņi tika aprakstīti kā varena un gudra rase no planētas Galifrejas. Arī seriāla galvenais varonis — Doktors ir Laika pavēlnieks un nāk no šīs planētas. Seriāla pirmajā desmitgadē sīkāka informācija par Laika pavēlniekiem bija ļoti ierobežota, taču vēlāk par tiem tika stāstīts daudzās epizodēs.

Tēla radīšana

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Seriāla sākumā Doktors tika identificēts kā cilvēciska būtne, tomēr viņa dzimtā planēta, par kuru seriāla sākumā skaidri norādīts, ka tā nav Zeme, netika nosaukta. 1969. gadā epizodē The War Games parādījās būtnes, kas no tā laika pazīstamas kā rase, ko sauc par Laika pavēlniekiem.[1][2][3] Epizodē Spearhead from Space (1970) Trešais Doktors skaidri liek saprast, ka viņš nav cilvēks. Epizodē The Time Warrior (1973–1974) pirmo reizi tika atklāts Doktora dzimtās planētas Galifejas nosaukums.

Laika pavēlnieki tiek uzskatīti par vienu no vecākajām un tehnoloģiski attīstītākajām rasēm Doctor Who visumā.

2005. gadā televīzijas seriāla sākumā tika paziņots, ka Galifreja ir iznīcināta un Laika pavēlnieki gājuši bojā savstarpēji postošā Laika kara ar Daleku rasi rezultātā. Doktors sevi raksturo kā pēdējo šādu būtni.[4]

Fiziskās īpašības

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Laika pavēlnieki un cilvēki izskatās līdzīgi, tomēr tie daudzos aspektos atšķiras. Fizioloģiskās atšķirības no cilvēkiem ietver divas sirdis, kas parasti pukst ar 170 sitieniem minūtē, un "elpošanas apvedceļa sistēmu", kas ļauj viņiem izdzīvot nožņaugšanās gadījumā. Divpadsmitais Doktors spēja izdzīvot vakuumā.[5] Šķiet, ka Laika pavēlnieki ir arī izturīgāki pret augstākām skaņas frekvencēm. Doktors arī izrāda lielāku toleranci pret aukstumu, salīdzinot ar cilvēkiem.

Desmitais Doktors ir teicis, ka rentgenstaru izstarojums Laika pavēlniekiem nerada reālus draudus. Doktors spēja īsu brīdi pārdzīvot starojuma uzliesmojumu, kas būtu uzreiz nogalinājis jebkuru cilvēku. Tomēr radiācijas uzliesmojums radīja pietiekami daudz bojājumu, lai sāktos reģenerācija.

Laika pavēlnieki ir ilgdzīvotāji, savu vecumu skaita gadsimtos. Tomēr noteiktā iemiesojumā Laika pavēlnieks spēj novecot, lai gan daudz lēnāk nekā cilvēks.

Garīgās spējas

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Laika pavēlnieks spēj saprast dzīvniekus un cilvēku mazuļus, viņam piemīt arī telepātiskas spējas. Turklāt Laika pavēlnieki var būt gaišreģi vai tiem var būt papildu ar laiku saistītas sajūtas.

Desmitais Doktors izmanto savas telepātiskās spējas, lai dzēstu dažas savas kompanjones Donnas Noblas atmiņas.

Laika pavēlnieki spēj atjaunot savu ķermeni, kad viņi ir nāvīgi ievainoti. Šī procesa rezultātā viņu ķermenis piedzīvo transformāciju, tas nemaina viņu atmiņu, taču tie iegūst jaunu fizisko formu un jaunu personību.

Reģenerācijas var būt traumatiskas. Pēc reģenerācijas Doktoram vajadzīgas dažas stundas, lai stabilizētu savu jauno ķermeni. Šajā periodā viņam var būt atmiņas vai kustību traucējumi. Arī viņa personība dažkārt pēc atdzimšanas piedzīvo nestabilitātes periodu.

Ir teikts, ka Laika pavēlnieks var atjaunoties divpadsmit reizes (kopā trīspadsmit inkarnācijas). Tomēr šim noteikumam ir bijuši arī izņēmumi.

Atjaunošanās var arī nenotikt, ja Laika pavēlnieks tiek nogalināts, pirms sākusies reģenerācija.

  1. The War Games. Doctor Who. 1969. gada 21. jūnijs.
  2. Smith and Jones. Doctor Who (1). 2007. gada 31. marts.
  3. Knock Knock. Doctor Who (4). 2017. gada 6. maijs.
  4. Dalek. Doctor Who (6). 2005. gada 30. aprīlis.
  5. Morgan Jeffery. «Doctor Who episode 5: 8 big questions after 'Oxygen'». Digital Spy (en-GB), 2017. gada 13. maijs. Skatīts: 2019. gada 28. februāris.

aKategorija:Zinātniskās fantastikas tēli aKategorija:Doctor Who