Daodedzin

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
"Daodedzin" nosaukums ķīniešu valodā, Ža Fu Feņa kaligrāfija

"Daodedzin" (Dào dé jīng) ir senās Ķīnas Dao De manuskripts. Par tā autoru uzskata Laodzi. Pašreizējais teksta variants ir no mūsu ēras III gs. Tiek uzskatīts, ka teksta oriģināls ticis uzrakstīts apmēram 600. g. p.m.ē.

"Daodedzin" ir viens no būtiskākajiem darbiem ķīniešu filozofijā un reliģijā, īpaši daoismā un dzenbudismā. Vēlāk līdz ar daoisma un budisma daļēju saplūšanu izveidojās Ķīnas budisms.

Par "Daodedzin" saturu nav pilnīgas skaidrības, jo šis darbs uzrakstīts senajā ķīniešu valodā. Attiecīgā laika lasītpratēji pārzināja daudzus klasiskus literārus darbus, no kuriem daudzi gājuši bojā. Klasiskajā ķīniešu valodā turklāt nav pieturzīmju, tāpēc nav iespējams droši noteikt, kur sākas un kur beidzas teikums.

"Daodedzin" ir viss vairāk tulkotais darbs pēc "Bībele". Manuskripta tulkojumi ir atšķirīgi līdz pat to pretstatam un dažbrīd jēdzieni tajā ir izkropļoti tā, ka tie konfliktē ar darba citā vietā apliecināto. Līdz ar to teksts ir lasāms vairāk intuitīvi nekā pēc tā tulkotā burta. Bet, ja lasot tekstu rezonanse ar to notiek, tad tas atver visdziļāko dzīves atziņu izpratni.

Darbs sastāv no 81 paragrāfa. Pirmajā 37 paragrāfu daļā aprakstītas pasaules vispārīgās sakarības. Lieliski parādīts lietu un parādību iekšējā mijiedarbe un savstarpējās attiecības. Otrās daļas 44 paragrāfos minētas atziņas par cilvēku, tā dabu un cilvēku kopuma — sabiedrības — likumsakarībām. Ir daudz padomu valdniekam.

Literatūra[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  • Laodzi. Sacerējums par Dao un De (Daodedzin).- Rīga: Zvaigzne ABC.
  • M. Kūle, R. Kūlis. Filosofija.- Zvaigzne ABC,1998. 656. lpp.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]