Pāriet uz saturu

Diskociklinīdas

Vikipēdijas lapa
(Pāradresēts no Discocyclinidae)
Diskociklinīdas
Discocyclinidae Galloway, 1928
Diskociklinīda Discocyclina sp.
Diskociklinīda Discocyclina sp.
Klasifikācija
ValstsRhizaria
TipsForaminīferas (Foraminifera)
KlaseGlobothalamea
KārtaRotaliīdas (Rotaliida)
VirsdzimtaNumulītu virsdzimta (Nummulitoidea)
DzimtaDiskociklinīdas (Discocyclinidae)

Diskociklinīdas (Discocyclinidae) ir izmirušu foraminīferu dzimta rotaliīdu kārtā. Dzimtu 1928. gadā izveidoja amerikāņu paleontologs Džess Galovejs. Šīs dzimtas pārstāvji dzīvoja paleogēna periodā no vidējā paleocēna līdz augšējam eocēnam.

Diskociklinīdu čaula ir diskveidīga ar apaļu vai zvaigžņveida kontūru. Čaulas virsma ir ar granulētu vai reizēm ar starainu ornamentējumu. B formām ekvatoriālajā griezumā ir redzami: protokonhs, spirālisks nepionts un koncentriski izvietotas neaniskas kameras. A formām nukleokonhu veido sfērisks protokonhs, kuru daļēji vai pilnībā apņem deiterokonhs. Dažām (nefrolepidinoīdām) formām var konstatēt trīs mijiedarbību veidus starp embriju un periembrionālajām kamerām:

a) embrijs atrodas starp diviem periembrionālo kameru gredzeniem;
b) embrijs iespiežas starp pirmā periembrionālo kameru gredzena kamerām;
c) embrijs daļēji pārrauj periembrionālo kameru pirmo gredzenu.

Ekvatoriālās kameras, kas izvietotas koncentriskos apļos, ir lokveidīgas vai gredzenveidīgas. Pēdējās ir sadaļītas taisnstūrveidīgās vai nedaudz heksagonālās kameriņās. Čaulā ir attīstīti intraseptālie, radiālie un gredzenveida kanāliņi. Radiālie stoloni (divi vai viens) ir proksimāli vai distāli, atkarībā no tā, kameras mijas savā starpā vai nē. Periembrionālajās kamerās, izņemot papildkameras, ir pa vienam proksimālajam stolonam. Pa vienam stolonam ir konstatēts arī starp deiterokonhu un periembrionālajām kamerām. Starp deiterokonhu un protokonhu ir viens vai reizēm vairāki stoloni.[1]

Diskociklinīdu dalījums ģintīs[2]:

  • dzimta: Discocyclinidae
  1. Д. В. Обручев, Основы палеонтологии (Общая часть. Простейшие), издательство "Наука", Москва, 1959. г., 317. lpp.
  2. World Foraminifera Database