Diskusija:Etnoss

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search

Etniskā grupa un etnoss[labot pirmkodu]

Šo lapu būtu jāatdala no pašreizējā starpvikiju savienojumua un tās vietā jārada "Tautība", vari arī "Etniskā grupa" lapa. Etnoss ir specifiska teorija un nevar kalpot kā galvenais tautības jēdziena skaidrojums, kas būtu paralēls pašlaik starpvikiju savienojumā esošajām lapām. --Karlisr (diskusija) 10:46, 18 oktobrī, 2014 (EEST)

Ja pareizi saprotu, tad tauta, etniskā grupa (pašlaik pāradresācija uz šo rakstu) un etnoss ir trīs dažādas lietas, vai kā? --Treisijs (diskusija) 2018. gada 5. janvāris, plkst. 15.35 (EET)
@Zuiks:, skatos, ka diskusijā par Antonu Megni kaut ko ieminējies par šo tēmu. Varbūt Tev arī ir kas sakāms? @Turaids:, varbūt Tev ir kas sakāms? @Kikos: ko Tu vari pateikt? Pašreizējais raksts par etnosu liek domāt, ka tas nav viens un tas pats kas etniskā grupa. Varbūt nepieciešams savest kārtībā šo rakstu, vai arī šo atstāt kā ir un izveidot jaunu rakstu par etnisko grupu. PS: Vēl jau ir jēdziens "nācija". --Treisijs (diskusija) 2018. gada 6. janvāris, plkst. 18.24 (EET)
Izskatās, ka ar to visu ir diezgan liels juceklis. Atvainojos par izplūšanu daudzvārdībā.
Citētajā tekstā mani xxxxlabojumi (kā tam vajadzētu būt) un /piezīmes/.
"Etnosa jēdziens ir ... teorija, kas izskaidro tautību (tautību?[1]) kā sociālu cilvēku kopumskopumu, kuras locekļi apzinās sevi kā vienotavienotu grupagrupu, pretstatā pārējiem etnosiem.[2]
/Es taču gribēju uzzināt, kas ir etnoss. Lasot šo teikumu: "Etnosa jēdziens ir ... teorija..." atbildi negūstu. Teikums tālāk skaidro, ka tautībatauta ir cilvēku kopa. Droši vien domāts, ka etnoss (jeb tauta) ir cilvēku kopa.../
Tālāk ir divi gandrīz vienādi teikumi ar zināmā mērā pretunīgu saturu:
a) Izveidojies ilgstošā vēsturiskā attīstībā noteiktā vidē
b) Etnoss — bioloģiski sociāla cilvēku kopa, kas izveidojusies ilgstošā vēsturiskā attīstībā noteiktā dabas vidē
/daudzmaz līdzīgi/
a) un to bieži, bet ne vienmēr, vieno
b) un kuru vieno /tātad vienmēr vieno?/
/tad kā? vienmēr vai ne vienmēr?/
a) līdzīga kultūra, valoda, mentalitāte vai līdzīgas antropoloģiskās īpašības.
b) kopēja kultūra, valoda, mentalitāte, vienādas antropoloģiskās īpatnības.
/Vai "Līdzīga" un "kopēja" šeit attiecas tikai uz pirmo minēto (kultūru), vai arī uz valodu un mentalitāti? /
[1] - tur noteikti bija jābūt ne "tautību", bet "tautu". Tauta sāk pulcēties, tauta līksmo, bet mans augšējais kaimiņš it krievu tautības cilvēks.
[2] - pretstatā kādiem pārējiem etnosiem?
_______________________
Es teiktu, ka tauta un etnoss ir viens un tas pats. Savukārt tautu veido viena vai vairākas etniskās grupas. Etniskās grupas būtu, piemēram, tie paši suiti, līvi, latgalieši. Par etniskajām grupām es sauktu cilvēku kopumus, kurus vieno vēsturiskās saites, dzīves reģions un valodas īpatnības.
Līdz ar to Latvijā izklaidus dzīvojošos čigānus, ebrejus, krievus, utt. es par etniskajām grupām neuzskatu un pie tautas jeb etnosa nepieskaitītu.
Tautību es saprotu tā: piemēram, latvietis (vienalga, kuras etniskās grupas), krievs. ukrainis, igaunis, turks, čukča... (jā, tūliņ iebildīs, ka nav, piemēram, tautības "amerikānis" :) )
Taču tie ir tikai mani subjektīvie pārspriedumi. -- Zuiks (diskusija) 2018. gada 6. janvāris, plkst. 20.23 (EET)
Līvi gan nebūs latviešu etniskā grupa, tā ir atsevišķa tauta. --ScAvenger (diskusija) 2018. gada 6. janvāris, plkst. 21.01 (EET)
Rakstā Tauta teikts, ka ar jēdzienu "tauta" /etnisko grupu kopums/ varot saprast arī etnisko grupu. Šādai definīcijai es nepiekrītu. Kas tādā gadījumā ir "latviešu tauta"? Tāpēc arī līvus par tautu saukt man negribētos. Ja, piemēram, Austrālijā vairākus gadsimtus būtu mitinājusies latviešu grupa/kopiena, vai mēs teiktu, ka tā ir tauta? Es jau nevienu no pieminētajām nenosaucu par latviešu etnisko grupu, tās ir Latvijā dzīvojošas etniskas grupas. Tā nav spītīga palikšana pie sava, vienkārši izskaidroju savu domu gājienu. -- Zuiks (diskusija) 2018. gada 6. janvāris, plkst. 21.59 (EET)
Etnosu pagaidām atmetot kā kaut kādu vairs neaktuālu padomju izgudrojumu vai krievu atbilsmi etniskai grupai, devītklasniekiem pārējie jēdzieni skaidroti šādi:
Nācija ir vēsturiska, etnosociāla cilvēku kopība, ko vieno teritorija, ekonomiskā dzīve, valoda, kultūra, psiholoģiskās īpatnības.
Tauta ir vēsturiski izveidojusies valodiska, psiholoģiska un noteiktas kultūras cilvēku kopība.
Etniskā grupa ir skaitliski neliela savrupa nācijas daļa, kas dzīvo noteiktā teritorijā un saglabā dažas kultūras, valodas un dzīvesveida īpatnības.
Pēc šādas secīgas „hierarhijas” sanāk, ka etniska grupa ir, piemēram, suiti, tauta ir latvieši, tāpat kā krievi, baltkrievi, ukraiņi u.c. (kas Latvijas kontekstā ir mazākumtautas), bet visi Latvijai piederīgie tautas pārstāvji kopā ir nācija (Latvijas nācija vai Latvijas tauta, ja ņem vārda „tauta” izplūdušāko nozīmi). Manuprāt, latviešus dažkārt sauc par nāciju vēloties būt iekļaujoši vai kļūdaini pēc amerikāņu/austrāļu piemēra sametot vienā katlā tautību un valstspiederību (t.i. visi ASV valstspiederīgie ir amerikāņi, bet ne visi Latvijas valstspiederīgie ir latvieši). —Turaids (diskusija) 2018. gada 7. janvāris, plkst. 03.06 (EET)
Man arī ir līdzīgas domas, tāpēc turpināju Karļar iesākto diskusiju. Ja nav iebildumu, tad vajadzētu savest kārtībā šos rakstus (nācija, tauta, tautība, etniskā grupa un etnoss). Es negribu ķerties klāt, jo mazliet bail, ka nesaputrojos, ka kaut ko neesmu līdz galam sapratis. Varbūt kāds cits var to izdarīt? --Treisijs (diskusija) 2018. gada 7. janvāris, plkst. 10.29 (EET)
Raksta par tautību nav vispār, tā ir pāradresācija uz rakstu Tauta. -- Zuiks (diskusija) 2018. gada 7. janvāris, plkst. 10.42 (EET)
Tur laikam daļēji pie vainas tas, ka tautībai vajadzētu būt starpviki uz ethnicity, kas ir norādīts kā sinonīms ethnic group, kam jau ir starpviki uz mūsu etnosu. Manuprāt, saliekot pa plauktiņiem ar angliskajiem ir šādi: nation — nācija (valstspiederīgie), national — valstspiederīgais (skatīt arī šo par valstspiederīgajiem/pilsoņiem/pavalstniekiem), people — tauta, ethnicity — tautība un ethnic group — etniska grupa, ko droši vien var iekļaut rakstā par tautību kā sīkāku tās iedalījumu. Kā atšķirīgi no tautas nodefinēt tautību man gan nav skaidrs. —Turaids (diskusija) 2018. gada 7. janvāris, plkst. 12.27 (EET)
"Etnos" ir ļoti specifisks jēdziens, kas saistīts ar Bromleja teoriju. "Etniska grupa" nāk no Ziemeļamerikas sociālajām zinātnēm. Tos nevar likt kopā, skaidri nenorādot uz lietojuma atšķirībām. Jebkurā gadījumā, visai šai diskusijai tāpat kā jebkuram rakstam jāatsaucas uz konrētiem avotiem. Uz čuju nevar un nevajag! Karlisr (diskusija)