Pāriet uz saturu

Doom (datorspēle)

Vikipēdijas lapa
(Pāradresēts no Doom)
Šis raksts ir par videospēli. Par citām jēdziena doom nozīmēm skatīt nozīmju atdalīšanas lapu.
Doom
"The Ultimate Doom" titula mākslas darbs, zīmējis Dons Ivans Punčacs.
Izstrādātājs id Software
Izdevēji id Software, GT Interactive, Activision, Atari, Sega
Dizainers Džons Romero (John Romero)
Dzinis Doom
Platformas PC (MS-DOS)
Citas Doom versijas un pieslēgvietas
Izdots 1993. gada 10. decembrī
Žanrs Pirmās personas šaujamspēle
Režīmi Vienspēlētāja
Daudzspēlētāju
Jaunākā versija 1.9
Reitingi ESRB: M
ESRB: T (GBA)
BBFC: 15
OFLC: MA15+
PEGI: 16+
Datu nesējs 3½" izvērses disks, CD (1)
Sistēmas prasības 80386 class CPU, 4 MB RAM

Doom (vai DOOM)[1] ir 1993.gadā id Software izstrādāta datorspēle, kura ir viena no pirmajām pirmās personas šaujamspēlēm žanra datorspēlēm un vispārīgi arī viena no pirmajām pirmās personas spēlēm. Šī spēle ir atzīta par pionieri 3D datorgrafikā un tā tika izmantota kā atbalsts Doom WAD izveidē. Doom ir pirmā spēle, kura tika spēlēta tīklā uz PC platformām. Doom tika izplatīta kā izplatāmprogrammatūra (shareware) un pirmajos divos spēles iznākšanas gados tā tika lejupielādēta vairāk nekā 10 miljonu reižu, tādā veidā popularizējot šo spēles režīmu. 1990. gadu vidū strauji uzplauka Pirmās personas šaujamspēļu žanra subkultūra; un, tieši pateicoties Doom, šis žanrs strauji attīstījās. Citas spēles, kuras mēģināja ielauzties šajā žanrā tika nosauktas vienkārši par "Doom kloniem" (Doom clones). Doom grafika un mijiedarbīgā vardarbība[2] padarīja šo spēli par populārāko pirmās personas šaujamspēli spēļu žanrā. 2004.gadā, saskaņā ar GameSpy veikto pētījumu, Doom tika atzīta par visu laiku labāko spēli pasaulē.[3]

Doom franšīze turpinājās ar Doom II: Hell on Earth (1994) un daudziem papildinājumiem, ieskaitot The Ultimate Doom (1995), Master Levels for Doom II (1995), un Final Doom (1996). Sākumā šī spēle iznāca uz PC/DOS platformām, tikai vēlāk tā tika pielāgota daudzām citām platformām, ieskaitot deviņas dažādas spēļu konsoles, un pat priekš PDA. Doom zaudēja savu popularitāti 1990. gadu beigās, kad tehnoloģiskajā ziņā tika pārspēts Doom dzinis, lai gan 1997.gadā kompānija atkārtoti izdeva spēli ar uzlabotu pirmkodu. Frančīze atguva savu popularitāti, kad 2004.gadā tika izdota Doom 3 spēles versija, kurā tika izmantota visa jaunākā tehnoloģija. 2005.gadā tika izveidota pilnmetrāžas filma ar tādu pašu nosaukumu - Doom.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Oficiāli tiek lietoti abi varianti, tas ir, gan Doom, gan DOOM. Variants DooM, kurš parādījās pēc spēles logo izveides, arī dažreiz tiek lietots, bet pēdējos gados šis spēles nosaukuma variants netiek bieži izmantots. Saskaņā ar spēlēs veidotāja Džona Romero variantu, pareizais spēles nosaukums ir DOOM un pārējie varianti ir nepareizi. Bet īsti nav skaidrs, kuru no šiem spēļu nosaukumiem izmanto pati spēles izstrādātājkompānija "id Software".
  2. (angliski) Entertainment Software Rating Board. «Spēļu reitingi». Arhivēts no oriģināla, laiks: 2006. gada 16. februārī. Skatīts: 2004.gadā 4.decembrī. Arhivēts 2006. gada 16. februārī, Wayback Machine vietnē.
  3. (angliski) Gamespy. «Visu laiku labākās spēles Top 50». Arhivēts no oriģināla, laiks: 2012. gada 26. maijā. Skatīts: 2006.gadā 24.aprīlī. Arhivēts 2012. gada 26. maijā, Wayback Machine vietnē.