Dzimumloceklis
- Šis raksts ir par dzīvnieku dzimumorgānu vispārīgi. Par cilvēka orgānu skatīt rakstu cilvēka dzimumloceklis.

Dzimumloceklis (latīņu: penis) ir dzīvnieku dzimumorgāns, kura galvenā bioloģiskā funkcija ir spermas ievadīšana partnera dzimumceļos iekšējās apaugļošanas laikā. Tas ir kopulācijas orgāns, kas kalpo kā vīrišķās dzimumšūnas spermatozoīdu pārvades mehānisms seksuālās reprodukcijas procesā.
Dzimumloceklis ir daudzām mugurkaulnieku grupām, tai skaitā zīdītājiem, rāpuļiem, putniem (atsevišķām sugām) un dažām zivju sugām, kā arī atsevišķiem bezmugurkaulniekiem, piemēram, tārpiem, gliemjiem, kukaiņiem un vēžveidīgajiem. Dažādās dzīvnieku grupās šī orgāna morfoloģija un darbības mehānisms ievērojami atšķiras, kas atspoguļo evolūcijas gaitā izveidojušos pielāgojumus konkrētai pārošanās stratēģijai.
Neraugoties uz vienotu funkciju nodrošināt apaugļošanu dzimumlocekļa uzbūve, skaits (piemēram, čūsku hemipenes), forma, stīvuma mehānisms (hidrauliskais, skeleta, muskuļotais) un pat dzimumu izkārtojums (piemēram, reverss “vīriešu dzimumloceklis” sievišķajam dzimumam Neotrogla ģints kukaiņiem) liecina par izteiktu evolūcijas daudzveidību, bieži saistītu arī ar seksuālo atlasi un reproduktīvo konkurenci.
Ārējās saites
Vikikrātuvē par šo tēmu ir pieejami multivides faili. Skatīt: Dzimumloceklis.
- Encyclopædia Britannica raksts (angliski)
- Brockhaus Enzyklopädie raksts (vāciski)
![]() | Šis ar anatomiju saistītais raksts ir nepilnīgs. Jūs varat dot savu ieguldījumu Vikipēdijā, papildinot to. |