Elektroniskā pārvalde

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search

Elektroniskā pārvalde (saīsinājumā e-pārvalde) tās šaurākajā nozīmē ir sabiedrisko pakalpojumu sniegšana, izmantojot elektroniskos līdzekļus, tostarp elektroniskos pakalpojumus. Plašākajā nozīmē e-pārvalde tiek lietota visaptverošu valsts pārvaldes darba pilnveidošanas programmu kontekstā. Šajā nozīmē e-pārvalde ir pieeja sabiedrisko pakalpojumu sniegšanai un valsts pārvaldes realizēšanai, kas pamatojas uz informācijas tehnoloģiju iespēju un elektroniskajai uzņēmējdarbībai raksturīgo darbības principu izmantošanu, nodrošinot sabiedrisko pakalpojumu kvalitātes un efektivitātes uzlabošanu, kā arī sabiedrības līdzdalības palielināšanu valsts pārvaldē.

Elektroniskās pārvaldes modeļi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  • Valdība—iedzīvotājs modelis fokusējas uz iedzīvotājiem labāku, ērtāku un personalizētāku pakalpojumu piedāvāšanu, informācijas sniegšanu, iedzīvotāju iesaistīšanos valsts pārvaldes darbā dažādu jautājumu apspriešanā, iedzīvotāju izglītības veicināšanu, pieeju personīgajai informācijai u.c.
  • Valdība—uzņēmējs modelis paātrina informācijas apriti starp pašvaldību un privātā sektora uzņēmumiem un atvieglo dažādu pakalpojumu saņemšanu uzņēmējiem. Perspektīvā šis modelis paredz likvidēt papīra sistēmas, tādējādi paātrinot svarīgās informācijas izplatīšanas un iegūšanas laiku.
  • Valdība—darbinieks modelis veicina iekšējās informācijas apmaiņas un aprites ātruma uzlabošanos starp valsts pārvaldes darbiniekiem, novērš funkciju dublēšanos un veicina sniedzamo pakalpojumu kvalitātes uzlabošanos. Izmantojot šo modeli, valsts pārvaldes iestāde sniedz pakalpojumus saviem darbiniekiem.
  • Valdība—valdība modelis ļauj iestādēm sazināties savā starpā un veicina to sadarbību, tā radot iespēju pārstrukturēt valdības funkcijas un sniegt integrētus pakalpojumus. Šis modelis nodrošina strukturētas un nestrukturētas informācijas apriti un efektīvu dažādu valsts nozīmes informatīvo sistēmu mijiedarbību.