Elektroniskā uzņēmējdarbība

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search

Elektroniskā uzņēmējdarbība, elektroniskais bizness, vai e-bizness, ir jebkurš process uzņēmējdarbībā, kas balstās uz informācijas un komunikāciju tehnoloģijām (IKT), līdzekļiem un metodēm. Elektroniskā uzņēmējdarbība paplašina uzņēmumu iespējas efektīvāk izmantot iekšējo un ārējo informāciju savu mērķu sasniegšanā.

IKT tehnoloģiju lietošana uzņēmējdarbībā uzlabo uzņēmumu komunicēšanu, tai skaitā tiešsaistē, ar pasūtītājiem un piegādātājiem (e-komercija), partneriem, valsts iestādēm, dažādiem preču un pakalpojumu tirgus dalībniekiem. Uzņēmumi iegūst iespēju īstenot savu tirgus stratēģiju un taktiku vienlaicīgi, kā paralēli notiekošus procesus.

Elektroniskā uzņēmējdarbība ir maksimāli efektīva, ja tā aptver visu vērtības ķēdi — elektroniskos iepirkumus, piegādes ķēdi, pasūtījumu elektronisko apstrādi, ražošanas procesu automatizāciju, pasūtītāju apkalpošanu u.c.

Uzņēmumu IKT atvieglo arī piekļūšanu valsts un pašvaldību informācijas sistēmām (elektroniskā pārvalde), lai iegūtu uzņēmējdarbības veikšanai nepieciešamo informāciju par likumiem, un citiem normatīviem aktiem. Turklāt valsts un pašvaldības, to institūcijas, ir arī nozīmīgi preču un pakalpojumu iepircēji savām vajadzībām, īstenojot to ar iepirkumu sistēmas palīdzību.

Elektroniskās uzņēmējdarbības veicināšana ir arī viena no Eiropas Savienības prioritātēm Lisabonas stratēģijas ietvaros.[1] Tā veicina arī ātrāku jaunievdumu apgūšanu un ieviešanu uzņēmējdarbības praksē, tādējādi stimulējot darba ražīguma un ražošanas efektivitātes palielināšanos.

Skatīt arī[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. «Information and communication technologies - e-Skills - Supporting information». Arhivēts no oriģināla, laiks: 2007. gada 7. septembrī. Skatīts: 2007. gada 8. septembrī.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]