Folklendu karš

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Folklendu karš
Argentine prisoners of war - Port Stanley.JPG
Argentīniešu karagūstekņi Portstenlijā
Datums1982. gada 2. aprīlis14. jūnijs
VietaAtlantijas okeāns
Folklenda salas, Dienviddžordžija un Dienvidsendviču salas
IznākumsApvienotās Karalistes uzvara
Karotāji
Karogs: Argentīna ArgentīnaKarogs: Apvienotā Karaliste Apvienotā Karaliste
Zaudējumi
649 nogalināti
1 068 ievainoti
11 313 krituši gūstā
258 nogalināti
775 ievainoti
115 krituši gūstā

Folklendu karš (angļu: Falklands War, spāņu: Guerra de las Malvinas/Guerra del Atlántico Sur) bija karš, kas norisinājās starp Apvienoto Karalisti un Argentīnu 1982. gadā par britiem piederošajām Folklenda salām, Dienviddžordžiju un Dienvidsendviču salām.

Folklendu karš sākās 1982. gada 2. aprīlī, kad argentīniešu karaspēks okupēja Folklenda salas un Dienviddžordžijas salas. Apvienotā Karaliste uz šo reģionu nosūtīja flotes operatīvo vienību, lai tā sakautu Argentīnas flotes un gaisa spēku vienības, kas atradās reģionā, veiktu jūras desantu un atgūtu argentīniešu okupētās salas. Karadarbības beidzās 1982. gada 14. jūnijā pēc Argentīnas karaspēka vienību padošanās.[1] Karš kopumā ilga 74 dienas. Folklendu kara laikā gāja bojā 275 briti un 649 argentīnieši. Šis šobrīd (2016) ir pēdējais militārais konflikts, kurā Apvienotā Karaliste karoja bez neviena sabiedrotā un pēdējais Argentīnas ekspansijas gadījums kopš 19. gadsimta beigām.

Konflikta iemesls bija ilgstošie strīdi par šo salu piederību. Neviena no abām pusēm nepieteica otrai kara pieteikumu. Pati karadarbība lielākoties notika Atlantijas okeāna dienvidu daļā un teritorijās, kas kalpoja par kara iemeslu. Argentīnieši britu invāziju uzskatīja par atkārtotu okupāciju, bet briti to uzskata par invāziju sev piederošajās teritorijās. Argentīna joprojām uzskata, ka tai pieder šīs teritorijas. Arī šīs valsts konstitūcijā kopš 1994. gada ir tieša norāde uz šo nostāju.[2]

Abas valstis Folklendu kara laikā piedzīvoja patriotisma uzplūdu. Reizē gan konflikts atstāja būtisku ietekmi uz abu pušu iekšpolitiku. Argentīnā sabiedrība kritizēja valstī valdošos militāristus par zaudējumu karā, bet Apvienotajā Karalistē Tečeres valdība ieguva tautas atbalstu. Nākamajā gadā Tečere uzvarēja vēlēšanās pateicoties arī veiksmīgajam kara iznākumam, bet Argentīnā valdošā militārā hunta labprātīgi atteicās no varas.

Diplomātiskās attiecības starp abām valstīm tika atjaunotas 1983. gadā.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. hrono.ru Фолклендский конфликт (krieviski)
  2. Constitución Nacional: Archived 2004. gada 17. jūnijā, Wayback Machine vietnē. "La Nación Argentina ratifica su legítima e imprescriptible soberanía sobre las Islas Malvinas, Georgias del Sur y Sandwich del Sur y los espacios marítimos e insulares correspondientes, por ser parte integrante del territorio nacional" (spāniski)