Lielais astotnieks

Vikipēdijas lapa
(Pāradresēts no G8)
Jump to navigation Jump to search
G8 valstis
Karogs: Apvienotā Karaliste Apvienotā Karaliste
Premjerministrs Boriss Džonsons
Karogs: Amerikas Savienotās Valstis ASV
Prezidents Džo Baidens
Karogs: Francija Francija
Prezidents Emanuels Makrons
Karogs: Itālija Itālija
Premjerministrs Džuzepe Konte
Karogs: Japāna Japāna
Premjerministrs Josihide Suga
Karogs: Kanāda Kanāda
Premjerministrs Žistēns Trido
Karogs: Krievija Krievija
Prezidents Vladimirs Putins
Karogs: Vācija Vācija
Kanclere Angela Merkele

Piedalās arī
Karogs: Eiropas Savienība Eiropas Savienība
Eiropas Komisijas prezidents Urzula fon der Leiena
Eiropas Savienības Padomes prezidents Šarls Mišels

Lielais astotnieks (G8, angļu: Group of eight 1997—2014), jeb Lielais septītnieks (1976—1997, kopš 2014) ir pasaules industriāli attīstītāko valstu valdību sadarbības forums. Šīs grupas sastāvā ir 7 valstis - ASV, Apvienotā Karaliste, Francija, Itālija, Japāna, Kanāda, un Vācija (no 1997. līdz 2014. gadam arī Krievija). Kopā tās veido apmēram 50% (nomināli) vai apmēram 40% (PPP) pasaules ekonomikas, .

Sadarbības foruma pirmsākumi sākās ar 1975. gada samitu, ko rīkoja Francija. Pašā sākumā tajā piedalījās sešas valstis - ASV, Apvienotā Karaliste, Francija, Itālija, Japāna un Vācija. Jau nākamajā gadā forumā sāka piedalīties arī Kanāda un to sāka dēvēt par Lielā septītnieka forumu. 1997. gadā tam pievienojās arī Krievijas Federācija, bet 2014. gadā pēc Krievijas agresijas pret Ukrainu (Krimas aneksijas) tās dalība Lielā astotnieka valstu grupā tika apturēta.[1] Eiropas Savienība kopš 1980. gadiem ir reprezentēta forumā kā ''nenumurētais'' dalībnieks.

2005. gadā Apvienotā Karaliste uzsāka tradīciju aicināt piecas ekonomiski strauji augošās lielvalstis - Brazīliju, Ķīnu, Indiju, Meksiku un Dienvidāfriku, piedalīties forumā, kas vēlāk tika zināms kā G8+5.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]