Graujošā inovācija

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt

"Graujošās inovācijas" ir inovācijas, kas atver jauno tehnoloģisko ciklu, tās ir inovāciju biznesa jaunais cikls, jo šīs inovācijas ir piemērotas atbalstīt neeksistējošu un iesakņotu pamattehnoloģiju, un līdz ar to atbalstīt spēcīgas kompānijas šajā tirgū un pilnībā izmainīt šo tehnoloģiju un tirgu[1].
Modelis "graujošās inovācijas" ir Kleitona Kristensena[2] teorija, kuru viņš pirmoreiz ieviesis 1997. gadā savā grāmatā The Innovator’s Dilemma: When New Technologies Cause Great Firms to Fail [3]. Šo modeli var izmantot, lai aprakstītu jauno tehnoloģiju ietekmi uzņēmuma funkcionēšanā. Kleitons Kristensens pētīja cēloņus, kuru dēļ lielākas kompānijas, pasaules līderi savā jomā strauji zaudē savas dominējošās pozīcijas, kad tirgū parādās jaunas tehnoloģijas. Viss mainās tajā momentā, kad "graujošās inovācijas" atrod savu pircēju, kurš gatavs pieņemt jaunas preces noteikumus, un kuram ir nepieciešami šīs preces jaunās īpašības. Iegūstot tādu pircēju, jauna tehnoloģija sāk attīstīties, pieaug ražošanas apjomi, nāk moments, kad jauna tehnoloģija sāk attaisnot savu nosaukumu "graujošā inovācija".

Balstoties uz Kleitona Kristensena secinājumiem "graujošās inovācijas" parādās labi pārvaldītās kompānijās, bet "pareizā" menedžmenta prakse, pateicoties kurai kompānijas kļūst par līderiem noteiktā jomā, traucē viņiem nākotnē attīstīt šīs tehnoloģijas. Tas notiek tāpēc, ka "pareizs" menedžments vērsts uz patērētāju noskaņojumu, uz pozitīvu jaunas tehnoloģijas novērtēšanu, uz augstu peļņu, uz savu preču orientāciju lielā tirgū. Tāpēc tādās kompānijās resursu sadale "atbalstinovāciju" labā, kas ir virzītas uz eksistējošu inovāciju un preču pilnveidošanu un attīstību [4].

"Graujošu inovāciju" piemēri ir telefons ("sagrāva" telegrāfu), tvaikonis ("sagrāva" buru kuģi), elektroniskais pasts ("sagrāva" tradicionālo pastu) [5].

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]