Telesakari

Vikipēdijas lapa
Videozvana seanss UMTS mobilajā telefonā

Telesakari,[1] telekomunikācija jeb tālsakari ir informācijas sūtīšana attālumā, izmantojot kādu informācijas nesēju. Mūsdienās informācijas pārraidi veic elektriskas vai optiskas ierīces, kas nodrošina signālu noraidīšanu lielā ātrumā, lielos attālumos un lielā apjomā.

Telesakari ir nozīmīga mūsdienu pasaules ekonomikas nozare ar 3,85 triljoniem USD ieņēmumu 2008. gadā.[2]

Telesakaru tīkli[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Telesakaru tīklus veido visu tehnisko līdzekļu kopums telesakaru nodrošināšanai starp vairākām vietām, kurās iekārtas nodrošina piekļuvi šiem pakalpojumiem. Katram tīklā esošajam saņēmējam tiek piešķirta unikāla adrese, lai nodrošinātu ziņu saņemšanu tieši konkrētajam lietotājam. Telesakaru tīkla piemēri ir datortīkli, internets (vispasaules tīmeklis), radiosakaru tīkli, televīzijas tīkli, mobilo sakaru tīkls, bezvadu tīkls, globālais teleksa tīkls, integrēto pakalpojumu cipartīkls (ISDN), publiskais komutējamais tālruņu tīkls (PSTN), aviācijas telesakaru tīkls.

Pārraides vide[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Koaksiālais kabelis

Datortīklu informācijas pārraidē viena no nozīmīgākajām datu pārraides vidēm ir optiskā šķiedra. No tiem veido optiskos kabeļus. Radiopārraides un televīzija tiek nodrošināta ar radioviļņiem, kurus raida un uztver antena. Ar radioviļņiem tiek nodrošināts arī bezvadu tīkls. Telesakaru nodrošināšanā izmanto arī koaksiālos kabeļus un pārraides līnijas.

Telesakaru vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Agrākos laikos informācija tika sūtīta vizuālu (dūmu, optiskā telegrāfa, signālkarogu) vai skaņas (bungu, taures) signālu veidā. Pagrieziena punkts moderno tālsakaru virzienā bija 1830. un 1840. gados izgudrotajam telegrāfam. Tas 19. gadsimtā ļāva ar sakaru līnijām savienot kontinentus. Revolūcija tālsakaros notika 20. gadsimta sākumā, kad tika izgudrots radio un telefons. 20. gadsimta vidū tika ieviesta televīzija. 20. gadsimta beigās attīstītās interneta un mobilo telefonu tehnoloģijas ir nozīmīgi ietekmējušas mūsdienu sabiedrību sociālā, kultūras un ekonomikas jomā.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Valentīna Skujiņa. «Telekomunikāciju aizstās jaunvārds telesakari». «Terminoloģijas Jaunumi», 15.01.2003.
  2. Worldwide Telecommunications Industry Revenues Archived 2010. gada 28. martā, Wayback Machine vietnē., Internet Engineering Task Force, June 2010 (angliski)

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]