Hadroni

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search

Hadroni (no grieķu: ἁδρός (adros) — 'liels, smags, stiprs'), agrāk izdotā literatūrā arī adroni ir subatomāras daļiņas, kas spēj piedalīties stiprajā mijiedarbībā. Hadroni sastāv no kvarkiem, kurus kopā saista gluoni, tādēļ hadroni ir saliktās daļiņas.

Hadroni iedalās divās pamatgrupās atkarībā no to kvarku sastāva:

Tieši no barioniem — protoniem un neitroniem, kas veido atomu kodolus, kur koncentrēta to masa — galvenokārt sastāv ikdienā novērojamā mums apkārt esošā viela (tādēļ to dēvē arī par barionu matēriju).

Pie barioniem pieder arī daudzveidīgi hiperoni — nestabilas, smagas daļiņas, kuru sastāvā ietilpst dīvainie kvarki un ko var iegūt daļiņu paātrinātājos. Eksistē arī citi ļoti nestabili barioni, kas satur šarmanto kvarku vai pamata kvarku.

Nozīmīgākie mezoni ir pioni (π mezoni) un kaoni (K mezoni). Ir pazīstami arī citi, daudz smagāki un nestabilāki mezoni. Jāņem vērā, ka mioni (agrāk saukti par μ mezoniem) nav hadroni, bet pieder pie leptoniem.

Ir atklāti vai vismaz teorētiski pamatoti arī daudzi mazizpētīti eksotiski hadroni, kas nepieder pie galvenajām pamatgrupām:

  • eksotiskie mezoni (hadronu molekulas, hibrīdie mezoni, gluboli, tetrakvarki),
  • eksotiskie barioni (pentakvarki, kas sastāv no 4 kvarkiem un 1 antikvarka).