Homeopātija

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Homeopātiskas zāles, kas pagatavotas no kalcija sulfīda, senlaicīgā iepakojumā

Homeopātija (grieķu: hómoios — līdzīgs, pathos — ciešanas) ir alternatīvās medicīnas veids, kuru 18. gadsimta beigās radījis vācu ārsts Zāmuels Hānemanis, piedāvājot ārstēt pacientus ar ļoti atšķaidītiem preparātiem. Pamatojoties uz paša Hānemaņa izvirzītu aksiomu, homeopātijā tiek praktizēta "līdzīgā ārstēšana ar līdzīgo", noteiktu simptomu ārstēšana ar zāļu vielām, kas veselos cilvēkos rada tieši tādus pašus simptomus.

Mūsdienu zinātniskā medicīna skeptiski attiecas pret homeopātiju, jo tās principi neatbilst pašreizējiem priekšstatiem par vesela un slima organisma funkcionēšanu, vairumam homeopātisko zāļu nav pārbaudīta to efektivitāte un lietošanas drošums, un veiktajos klīniskajos pētījumos nav konstatētas atšķirības starp homeopātiskajiem līdzekļiem un placebo.[1]

Homeopātijas pamatprincipi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  • Līdzīgais jāārstē ar līdzīgu
  • Mazo devu princips
  • Potencēšanas princips
  • Viena preparāta princips

Homeopātisko zāļu gatavošana[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Homeopātijā zāles tiek gatavotas no augu, dzīvnieku, minerālu un sintētiskas izcelsmes vielām. Piemēri — Arsenicum album (arsēna oksīds), Natrum muriaticum (nātrija hlorīds jeb vārāmā sāls), Lachesis muta (Dienvidamerikas grāvju odzes (Lachesis mutus) inde), Opium (opijs) un Thyroidinum (vairogdziedzera hormoni). Homeopātiskās zāles tiek gatavotas, vairākkārtēji atšķaidot aktīvās vielas un veicot "potencēšanu" - desmit reizes spēcīgi sakratot. Tiek uzskatīts, ka tādā veidā paaugstinās preparātu efektivitāte. Aktīvās vielas atšķaida ar etilspirtu vai ūdeni, bet nešķīstošās, kā piemēram kvarcu vai austeru čaulas, sasmalcina un samaisa ar laktozi, veidojot triturācijas.
Pastāv vairākas homeopātisko atšķaidījumu apzīmēšanas sistēmas, tās atšķiras ar atšķaidījuma pakāpi. Decimālā atšķaidījuma sistēma tiek apzīmēta ar burtu D vai romiešu skaitli X. Piemēram, apzīmējums D6 atbilst atšķaidījumam pakāpē 10-6. Jo lielāka ir preparāta atšķaidījuma pakāpe, jo mazāks izgatavošanā izmantoto vielu daudzums atrodas konkrētā zāļu formā. Tiek uzskatīts, ka preparātam ar atšķaidījumu 12D pastāv 60% varbūtība, ka tas saturēs 1 molekulu vielas, ja pagatavošanai izmantots 1 mols izejvielas.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]