Ibrahims I

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Coat of arms of the Ottoman Empire (1882–1922).svg Ibrahims I
Ibrahim I.jpg
Priekštecis:
Murads IV
padišahs
1640—1648
Pēctecis:
Mehmeds IV

Ibrahims I (osmaņu turku valodā: ابراهيم اول‎ — İbrâhîm-i evvel) (1612. gada 5. novembrī1648. gada 12. augustā) bija Osmaņu impērijas sultāns no 1640. līdz 1648. gadam.

Viņš bija dzimis Stambulā kā Ahmeda I dēls. Viņa māte bija grieķiete. Neoficiāli viņu dēvēja par Ibrahimu trako (turku: Deli İbrahim, jo viņš bija garīgi slims. 1645. gadā Ibrahims I uzsāka karu ar Venēciju par Krētas salu, tomēr nenodzīvoja līdz kara beigām. Viņš aplika ar nodokļiem baznīcu. Tā rezultātā pret viņu radās sazvērestības, kuras rezultātā viņš tika nožņaugts 1648. gada 12. augustā.

Biogrāfija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ibrahims, dzimis 1615. gada 5. novembrī, ir sultāna Ahmeda I un viņa iecienītās konkubīnes sultānes Kosemas dēls, kura vēlāk kļuva par viņa likumīgo sievu. Kad Ibrahimam bija 2 gadi, viņa tēvs pēkšņi nomira, un Ibrahima tēvocis Mustafa I kļuva par jauno sultānu. Sultāne Kosema un viņas bērni, tostarp jaunais Ibrahims, tika nosūtīti uz Veco pili. Pēc tam, kad viņa brālis Murads IV kāpa tronī, Ibrahims tika ieslodzīts Kafēs, kas negatīvi ietekmēja viņa veselību. Pārējie Ibrahima brāļi-Bajezīds, Suleimans un Kasims tika sodīti ar nāvi pēc sultāna Murada IV pavēles, un tāpēc Ibrahims baidījās, ka viņš būs nākamais. Tomēr pēc brāļa nāves Ibrahims kļuva par Osmaņu impērijas sultānu.

Valdīšana[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ibrahims visu savu agrīno dzīvi pavadīja Kafes cietumā, pirms 1640. gadā mantoja troni, kad nomira viņa brālis Murads IV (1623–40). Četrus no viņu brāļiem Murads sodīja ar nāvi, un Ibrahims dzīvoja bailēs par to, ka mirs nākamais. Viņa dzīvību izglāba tikai Ibrahima un Murada mātes sultānes Kosemas iejaukšanās.

Pēc Muradas nāves Ibrahims palika par vienīgo dzīvo dinastijas princi. Pēc lielvezīra Kemankeša Kara Mustafa Pašas lūguma ieņemt Sultanātu, Ibrahimam radās aizdomas, ka Murads joprojām ir dzīvs un izplānojis viņam lamatas. Tikai pēc tam, kad bija personīgi redzējis brāļa mirušo ķermeni, ar kopējiem Kosemas un lielvezīra pūliņiem Ibrahims pieņēma troni.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]