Ingrīda Edīte Saulīte

Vikipēdijas lapa

Ingrīda Edīte Saulīte (dzimusi 1935. gada 24. oktobrī Rīgā) ir pedagoģe, horeogrāfe, latviešu deju svētku virsvadītāja. Strādājusi E. Melngaiļa Tautas Mākslas namā un J. Vītola Latvijas Valsts Konservatorijā. Triju Zvaigžņu ordeņa virsniece, LPSR Tautas skatuves māksliniece, LPSR un Polijas TR Nopelniem bagātā kultūras darbiniece, Valsts kultūrkapitāla fonda mūža stipendiāte.

Dzīves gājums[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ingrīda Edīte Saulīte ir dzimusi 1935. gada 24. oktobrī Rīgā. Mācījās Rīgas 19. septiņgadīgajā skolā. No 1946. gada līdz 1952. gadam mācījās Rīgas Horeogrāfijas vidusskolā pie pedagogiem: Tamāras Vītiņas, Marinas Sizovas, Valentīna Bļinova un Helēnas Tangijevas-Birznieces. Skolu pabeidza kopā ar saviem klasesbiedriem: Haraldu Ritenbergu, Artūru Ēķi, Ināru Ginteri. Šajā izlaiduma klasē pie Valentīna Bļinova mācījās arī Uldis Žagata un Alfrēds Spura, kuri diplomus saņēma dažus gadus agrāk, kā arī 16 gadus vecais Māris Liepa.

Pēc skolas beigšanas Ingrīda Edīte Saulīte 17 gadu vecumā sāka strādāt E. Melngaiļa Tautas mākslas nama horeogrāfijas sektorā. Ingrīda Edīte Saulīte tika ievēlēta par Latvijas Mūzikas biedrības Deju biedrības priekšsēdi, iedibina Mildas Lasmanes ceļojošo balvu par sasniegumiem latviešu dejas saglabāšanā un attīstībā.1965. gadā, 5. Deju svētkos, Ingrīda Edīte Saulīte kļuva par svētku virsvadītāju, ieviesa deju laukuma marķēšanu un deju lieluzveduma horeogrāfiju zīmējumu fiksēšanu. 7. Deju svētkos (1975) Ingrīda Edīte Saulīte debitēja kā mākslinieciskā vadītāja kopā ar Uldi Žagatu.

Ingrīda Edīte Saulīte ir 9 Vispārējo Dziesmu un Deju svētku un 5 skolu jaunatnes Deju svētku virsvadītāja un mākslinieciskā vadītāja, 6 Deju svētku Goda virsvadītāja, Starptautiskā tautas deju festivāla ”Sudmaliņas” idejas autore, mākslinieciskā vadītāja, baletmeistare (1992, 1994, 1996). Ingrīda Edīte Saulīte ir 100 laukuma horeogrāfiju autore, viņas zinātniski metodiskajā darbībā sarakstītas un izdotas 5 deju grāmatas, izveidoti 15 latviešu un citttautu deju krājumi.

Ingrīdas Edītes Saulītes grāmatas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  • Saulīte Ingrīda. Latviešu tautas dejas (metodika, dejas) — Rīga: E.Melngaiļa Tautas mākslas centrs, 1993, 263
  • Saulīte Ingrīda Deju svētki Latvijā — Rīga: Tautas mākslas centrs, 2005, 375
  • Saulīte Ingrīda. Deju svētki Latvijā — Rīga: E.Melngaila Tautas mākslas centrs, 1993, 168
  • Saulīte Ingrīda. Latviešu tautas deju apdares — Rīga: E.Melngaiļa Tautas mākslas centrs, 1995, 438
  • Saulīte Ingrīda. Deju kolektīvu vadītāju rokas grāmata. Rīga: LVI, 1956, 174

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  • Kārkliņa I. (2010) Latviešu dejas meistari. Ingrīdas Saulites dzīves un dejas līkloči. Nemateriālā kultūras mantojuma valsts aģentūra, 165 lpp.
  • Podniece S. Dejas pedagoģija. RPIVA, ISSN 2255-7768
  • Laikraksts Diena 2015. gada 28. oktobris