Jāņa Čakstes laukums

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Jāņa Čakstes laukums
Tips Laukums
Atrašanās vieta Valsts karogs: Latvija Liepāja, Latvija
Platība 1,36 ha
Augstums 11 m virs jūras līmeņa
Izveidots 1914. gads

Jāņa Čakstes laukums ir laukums Liepājā, kas atrodas Vecliepājas apkaimē. Laukums rietumos robežojas ar Alejas ielu, ziemeļos ar Rožu ielu, austrumos ar Krišjāņa Valdemāra ielu, bet dienvidos ar Jēkaba Janševska ielu. Jāņa Čakstes laukuma kopējā platība ir 1,36 ha. Laukums atrodas 11 metrus virs jūras līmeņa un tas ir augstākais punkts Liepājā.[1]

Laukums ir izveidots par godu Latvijas valsts pirmajam prezidentam Jānim Čakstem. Laukumā ir izvietotas piemiņas zīmes Jānim Čakstem, liela un izgaismota strūklaka, kā arī bērnu rotaļa laukums šūpolēm un slīdkalniņu. Laukuma malā pie Rožu ielas ir izvietota arī taktilā karte.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Laukums sākumā tika izveidots kā karavīru parādes un apmācības laukums. 1914. gadā laukumā tika ierīkots zāliens un atpūtas soliņi, bet tikai ap 1920. gadu sāka ierīkot apstādījumus. 1925. gadā, kad Liepāja svinēja savu 300 jubileju, tā laika Latvijas augstākās amatpersonas katrā laukuma stūrī iestādīja vienu liepu. Vēlākajos gados laukums tika papildināts ar jauniem apstādījumiem, bet galvenais akcents tika likts uz plašiem zālieniem un puķu dobēm.

1978. gadā laukumā tika uzstādīts piemineklis Imantam Sudmalim, bet laukuma simetriskais plānojums tika nosegts ar betona plāksnēm. 1995. gadā, pēc Latvijas valsts neatkarības atgūšanas piemineklis tika demontēts. Mūsdienās, piemineklis atrodas Liepājas muzeja pagalmā.

1999. gadā arhitekts Andris Kokins izstrādāja Čakstes laukuma rekonstrukcijas plānu. 2000. gada jūnijā laukumā norisinājās mākslas pasākums Liepājas māsas, kurā piedalījās mākslinieki no Liepājas un tās sadraudzības pilsētām. Pasākuma laikā tika radītas septiņas skulptūras, kuras izvietoja Čakstes laukumā. 2013. gada 20. decembrī ekspluatācijā tika nodots atjaunotais Jāņa Čakstes laukums, kurā tika atjaunota pirmskara Latvijas laikā izveidotais celiņu un apstādījumu tīkls. Laukumā tika radīta pulcēšanās vietu aptuveni 2000 cilvēkiem, strūklakai un pirmā Latvijas prezidenta Jāņa Čakstes piemiņas zīmēm.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]