Jānis Daudzvārdis

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Jānis Daudzvārdis
Personīgā informācija
Dzimis 1942. gada 24. augustā (77 gadi)
Valsts karogs: Padomju Savienība Eglaine, Latvijas PSR, PSRS
Dzīves vieta Ogre
Pilsonība Karogs: Padomju Savienība PSRS
Karogs: Latvija Latvija
Nodarbošanās šahists

Jānis Daudzvārdis (dzimis 1942. gada 24. augustā Eglainē) ir Latvijas šaha meistars, kas ir dalījis pirmo vietu Latvijas šaha čempionātā 1992. gadā. Divkārtējais Latvijas senioru šaha čempionāta uzvarētājs (2013, 2015).

Šahista karjera[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Daudzus gadus Jānis Daudzvārdis ir piedalījies visdažādākajās šaha sacensībās. 1967. gadā viņš debitēja Latvijas šaha čempionātā finālā, bet 1969. gadā izcīnīja 10. vietu PSRS Sporta biedrības "Lokomotīve" Vissavienības čempionāta finālā.[1] 1990. gadā jūlijā Jānis Daudzvārdis sasniedza augstāko ELO reitingu savā šahista karjerā - 2340.[2] Viņa labākais rezultāts Latvijas šaha čempionātos ir 2. vieta 1992. gadā starp Latvijas šahistiem (atklāto turnīru uzvarēja Sergejs Okrugins), kad tikai papildmačā tika zaudēts Valērijam Žuravļovam - 0:2.[3] Jānis Daudzvārdis ir spēcīgs šaha ātrspēles spēlētājs - divas reizes ir dalīta pirmā vieta Latvijas šaha ātrspēles čempionātos un uzvarēts Tallinas šaha festivālā 1990. gadā. 2011. gadā Jānis Daudzvārdis uzvarēja Latvijas Sporta veterānu savienības sporta spēlēs šahā vecuma kategorijā virs 60 gadiem.[4]

Jauno laiku sistēma[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Jānis Daudzvārdis ir autors oriģinālai punktu skaitīšanas sistēmai šahā, kurai devis nosaukumu "Jauno laiku sistēma".[5] Ja vispārpieņemtajā sistēma par uzvaru tiek piešķirts 1 punkts, par neizšķirtu - 0,5 punkts, bet par zaudējumu - 0 punktu, tad pēc "Jauno laiku sistēmas" ir atšķirīgs vērtējums par spēles rezultātu atkarībā no figūru krāsas konkrētajā partijā. Vienā partijā tiek izspēlēti 2,5 punkti, uzvara ar baltajām figūrām - 2 punkti, uzvara ar melnajām figūrām - 2,5 punkti, neizšķirts ar baltajām figurām - 1 punkts, neizšķirts ar melnajām figūrām - 1,5 punkti, zaudējums ar baltajām figūrām - 0 punkti, zaudējums ar melnajām figūrām - 0,5 punkti.

Pēc sistēmas autora domām tā ir piemērota ātrā šaha sacensībām. Sistēma ir izmantota vairākās sacensībās Latvijā. Ievērojamākās no tām ir Hermaņa Matisona memoriāli 2004. gadā (uzvarēja lielmeistars Edvīns Ķeņģis) un 2006. gadā (uzvarēja lielmeistars Aleksejs Širovs).

Rezultāti Latvijas šaha čempionātos[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]