Jelgavas pilsētas bibliotēka

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Jelgavas pilsētas bibliotēka.jpg

Jelgavas pilsētas bibliotēka (līdz 2016. gada 27. aprīlim — Jelgavas Zinātniskā bibliotēka) ir kultūras iestāde, kas pilda savas funkcijas saskaņā ar Latvijas Republikas bibliotēku likumu[1] un citiem Latvijas Republikas normatīvajiem aktiem. Jelgavas pilsētas bibliotēka ir Jelgavas pilsētas pašvaldības iestāde, reģiona galvenā bibliotēka, Zemgales lielākā publiskā bibliotēka. Bibliotēkai ir trīs filiāles — Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka un bērnu bibliotēka "Zinītis". Bibliotēka ir konsultatīvais un metodiskais centrs 28 Jelgavas un Ozolnieku novadu pašvaldību bibliotēkām un starpbibliotēku abonementa centrs Zemgales reģionā.

Bibliotēkas ēka Jelgavā, Akadēmijas ielā 26 ir vietējas nozīmes arhitektūras piemineklis.[2] Ēkas fasādi rotā čuguna lējuma mežģīnes.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Jelgavas Valsts zinātniskā bibliotēka lasītājiem tika atvērta 1947.gada 15. janvārī. Sākotnējā iecere par zinātniskas bibliotēkas veidošanu netika īstenota, tā bija saglabājusies vienīgi nosaukumā – Jelgavas Valsts zinātniskā bibliotēka.

1984. gadā Jelgavas pilsētas centrālā zinātniskā bibliotēka pārcelta uz ēku Akadēmijas ielā 26.

2016. gada 28.aprīlī tika pieņemts lēmums par Jelgavas Zinātniskās bibliotēkas nosaukuma maiņu, atjaunojot vēsturisko nosaukumu – "Jelgavas pilsētas bibliotēka".[3]Nosaukums godina 1920. gadā atvērto Jelgavas pilsētas bibliotēku, kas bija pirmā pašvaldības dibinātā un uzturētā bibliotēka Jelgavā.

Krišjāņa Barona zāle[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Bibliotēkā atrodas Krišjāņa Barona zāle, tā atklāta 1986. gadā par godu Krišjāņa Barona 150 gadu jubilejai. Zāle restaurēta 2018. gada janvārī.[4] Zāles sienu gleznojumu autors ir Jelgavas mākslinieks Andrejs Zvejnieks. Mākslinieks zāles sienu gleznojumu kompozīcijas centrā uzgleznoja Krišjāni Baronu ar ozolu fonā. Izvēloties atbilstošas dainas, mākslinieks astoņās ainās vēsta par cilvēka mūžu no piedzimšanas līdz aiziešanai veļu valstībā. Katra aina papildināta ar dainu četrrindi, ar kādu latvju rakstu zīmi, kas iekomponēta auseklī, ko savukārt ieskauj saules aplis un ozolu vainags.

Bibliotēkas zāles logu un durvju vitrāžu autore ir Rīgas māksliniece Estere Bormane, kuras darbi redzami arī Jelgavas Valsts ģimnāzijā.[5]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. «Bibliotēku likums».
  2. «Dzīvojamā ēka». mantojums.lv (latviešu). Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija. Skatīts: 2018-03-12.
  3. Jelgavas pilsētas bibliotēka. «Jelgavas pilsētas bibliotēka - Jelgavas pilsētas bibliotēka». www.jelgavasbiblioteka.lv. Skatīts: 2018-03-14.
  4. «Bibliotēkā notikušas apmeklētāju acīm redzamas un neredzamas pārmaiņas». Jelgavas Vēstnesis (latviešu). 2018-01-23. Skatīts: 2018-02-28.
  5. Jelgavas pilsētas bibliotēka. «Jelgavas pilsētas bibliotēka». www.jelgavasbiblioteka.lv. Skatīts: 2018-02-28.