Kantrimūzika

Vikipēdijas lapa
(Pāradresēts no Kantrīmūzika)
Jump to navigation Jump to search
Kantrimūzika
Kultūras izcelsme Amerikas dienvidi — (Džordžija, Alabama, Tenesī, Kentuki, Karolīna, Virdžīnija)
Tipiski instrumenti ģitāras (elektriskās, akustiskās, dobro), vijole (akustiskā, ar pastiprinājumu), mandolīna, 5 stīgu bandžo, stīlģitāra, klavieres, arī bungas un sintezators
Atvasinātas formas rockabilly, dansband

Kantrimūzika (angļu: country music — 'lauku mūzika') saknes atroda jau sen — apmēram pirms 300 gadiem, taču šis mūzikas stils savu straujo attīstību sāka un lielo popularitāti ieguva 1920. gados. Par tās rašanās vietu tiek uzskatīti ASV dienvidu štati.

Kantrimūzikas pamatā ir dažādu tautas mūzikas stilu sajaukums. Tajā sakņojas gan Amerikas pamatiedzīvotāju tautas mūzika, gan ķeltu mūzika, gan blūzs un gospeļi, jo vēsturiski izveidojās, ka ieceļotāji Apalaču kalnu dienvidu apkaimē līdzi sev paņēma arī savas mūzikas tradīcijas un instrumentus. Instrumentu klāstā tolaik bija gan īru vijole, gan itāļu mandolīna, spāņu ģitāra un afrikāņu bandžo. Dažādu tautību mūziķiem, savstarpēji sadarbojoties, radās unikāla mūzika.

19. gadsimtā dažādas tautas no Centrāleiropas un Britu salām ieceļoja Teksasā. Saplūstot ar tur jau dzīvojošajiem spāņiem, meksikāņiem, Amerikas pamatiedzīvotājiem, Teksasā radās unikāla kultūra, kurā sakņojās visas ieceļojušo tautu iezīmes.

Jēdzienu country music sāka lietot 20. gadsimta četrdesmitajos gados, kad līdz tam lietoto šīs mūzikas apzīmējumu hillbilly sāka uzskatīt par nievājošu. Apzīmējums tika plaši lietots septiņdesmitajos gados, līdz ar šo laika perioda kantri un vesterna mūzikas stilus sāka vienu no otrā nodalīt.

Vispārīgi kantrimūziku raksturojošie dati[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  • Tiek dziedātas: bāru dziesmas (honky-tonk), dziesmas par savstarpējām un ģimenes attiecībām, par neizdevušos mīlestību un mīlas dziesmas (balādes), tā sauktā hill mūzika jeb blūgrāss (bluegrass).
  • Stils: uzsvars tiek likts uz dziesmām, mazāk instrumentālo mūziku/izņemot blūgrāss/mūsdienu kantri (contemporary country) tiek izmantotas bungas un elektriskās ģitāras.
  • Ietekmējusi: skotu un īru tautas mūzika, honky-tonk, blūgrāss, mūsdienu poprokenrols (contemporary pop rock and roll).

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]