Lapzemes karš

Vikipēdijas lapa
Somijas karavīri paceļ karogu pie trīs valstu robežas pēc Lapzemes kara beigām, 1945. gada 27. aprīlis

Lapzemes karš (somu: Lapin sota, zviedru: Lapplandskriget, vācu: Lapplandkrieg) bija karš starp Somiju un nacistisko Vāciju no 1944. gada septembra līdz 1945. gada aprīlim.

Lai gan somi un vācieši kopš 1941. gada Turpinājuma kara (1941–1944) laikā bija cīnījušies kopā pret Padomju Savienību, 1943.–1944. gadā ar pārtraukumiem notika miera sarunas starp Somijas valdību un Otrā pasaules kara sabiedrotajiem, bet vienošanās netika panākta. 1944. gada 19. septembrī parakstītais Maskavas pamiers paredzēja, ka Somijai jāpārtrauc diplomātiskās attiecības ar Vāciju un jāizdzen visi Somijā palikušie vācu karavīri.

Vērmahts bija paredzējis šādu notikumu pavērsienu un plānoja organizētu atkāpšanos uz okupēto Norvēģiju. Neraugoties uz Vācijas neveiksmīgo uzbrukuma desanta operāciju Somu līcī, evakuācija sākumā norisinājās mierīgi. Pēc padomju spiediena 28. septembrī somi eskalēja situāciju līdz karadarbībai, pieprasot ievērot pamiera noteikumus. Padomju Savienība pieprasīja Somijas armijai izspiest vācu karaspēku no Somijas teritorijas. Pēc vairākām nelielām kaujām karš faktiski beidzās 1944. gada novembrī, kad visi vācu karaspēka spēki bija sasnieguši Norvēģiju un ieņēma nocietinātas pozīcijas. Pēdējie vācu karavīri pameta Somiju 1945. gada 27. aprīlī, īsi pirms Otrā pasaules kara beigām Eiropā.

Sekas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Militārie zaudējumi bija samērā nelieli, abām pusēm kopumā ciešot aptuveni 4000 upuru. Vērmahts veiksmīgi atkāpās un Somija pildīja savas saistības saskaņā ar Maskavas pamieru, taču tā formāli palika karastāvoklī ar Padomju Savienību un Apvienoto Karalisti līdz 1947. gada Parīzes miera līguma ratifikācijai.

Atkāpjoties vācu karaspēks izmantoja izdedzinātās zemes taktiku un sagrāva vairāk kā trešdaļu no visām reģiona ēkām. Papildus materiālajiem zaudējumiem, kas tika lēsti aptuveni 300 miljonu ASV dolāru apmērā (pēc 1945. gada maiņas kursa), par bēgļiem kļuva aptuveni 100 000 Somijas iedzīvotāju, kas saasināja pēckara atjaunošanas problēmas.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]