Latvija (izdevums)

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Šis raksts ir par laikrakstu "Latvija". Par citām jēdziena Latvija nozīmēm skatīt nozīmju atdalīšanas lapu.

Latvija (1941 - 1946) bija nelegāls pagrīdes pretošanās kustības izdevums, kas Otrā pasaules kara laikā tika izdots Latvijā. Tas ir pirmais nopietnais nacionālās pretošanās kustības drukātais izdevums vācu okupācijas laikā, kura pirmais numurs iznāca jau 1941. gada 18. novembrī. Latvija iznāca vienas lapas apjomā ar tekstu tika vienā lapas pusē, un tās metiens svārstījās no 1600 līdz 6500 eksemplāriem. To izdeva anonīma "Patriotu organizācija", taču domājams, šis nosaukums lietots, lai radītu iespaidu par nopietnas pretestības pastāvēšanu. Tekstus rakstīja un rediģēja K.Drava un J.Liezeris.

Izdevēji norādīja, ka laikraksts iespiests tipogrāfijā Jaunā Eiropa. Pirmais laikraksta numurs tika iespiests uzņēmuma Rota 2. tipogrāfijā. Tā iespiešanā piedalījās K.Drava, A.V.Ters, Čems un A.Kerre. Nākamie astoņi numuri tika iespiesti dažādās vietās ar A.V.Tera savā darbavietā iegūto tipogrāfijas iekārtu. Bez Rota tipogrāfijas ir zināmas vēl piecas laikraksta iespiešanas vietas - Grēcinieku iela 3-1, Bauskas iela, Maskavas iela, Rīgas pilsētas 10. bibliotēka un Pārslas iela.

Laikrakstu izplatīja galvenokārt Rīgā, iemetot to pastkastītēs, izkaisot uz ielas vai nosūtot pa pastu konkrētiem adresātiem. Atsevišķos gadījumos to izplatīja arī citviet Latvijā.

Līdz 1944. gada septembrim iznāca deviņi laikraksta numuri, taču vācu drošības iestādēm izdevējus tā arī neizdevās atklāt. 1944. gada jūlijā vācu drošības iestādes izdeva viltus Latvija 9. numuru, kurā aicināja latviešus nepadoties boļševiku propagandai un kopā ar Vācijas bruņotajiem spēkiem piedalīties Latvijas aizstāvēšanā pret Sarkano armiju. 8. septembrī iznāca īstais Latvijas 9. numurs, kas paziņoja par viltoto numuru.

Laikraksts nelegāli turpināja iznākt arī atjaunotās padomju okupācijas apstākļos. 1945. gada martā iznāca 11., bet 1946. gada jūnijā 12. numurs. No 1945. gada oktobra līdz 1946. gada maijam K.Drava, J.Liezeris un A.V.Ters paralēli izdeva arī nelegālā laikraksta Mazais Latvis astoņu numurus. Padomju okupācijas laikā izdoto laikrakstu iespiešana notika K.Dravas dzīvoklī Rīgā, Indrānu ielā 18-5.

1946. gadā padomju drošības iestādes laikraksta izdevējus arestēja. No 1947. gada 7. līdz 16. janvārim Latvijas PSR Iekšlietu Tautas komisariāta Kara tribunāls iztiesāja laikrakstu Latvija un Mazais Latvis izdevēju un izplatītāju lietu, apsūdzot viņus dažāda veida pretpadomju darbībā. K.Dravam un J.Liezerim piesprieda nāvessodu nošaujot. Spriedumu izpildīja 1947. gada 8. martā. Pārējie notiesātie tika sodīti ar ieslodzījumu no 5 līdz 10 gadiem un nometinājumu no 3 līdz 5 gadiem.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]