Latvijas Republikas atbrīvošanas cīņu 10 gadu jubilejas piemiņas medaļa
Latvijas Republikas atbrīvošanas cīņu 10 gadu jubilejas piemiņas medaļa bija Latvijas piemiņas medaļa, kas veltīta Latvijas Brīvības cīņu desmit gadu jubilejai.
Vēsture
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]1928. gada 12. jūlijā Ministru kabinets pieņēma noteikumus par Latvijas atbrīvošanas cīņu 10 gadu jubilejas piemiņas medaļas izveidi, kurus apstiprināja Kara ministrs. Noteikumi ietvēra medaļas izskatu, piešķiršanas kārtību u.c. jautājumus. Medaļas radīšanas mērķi bija atzīmēt desmito gadadienu kopš Latvijas brīvības cīņu sākuma, uzturētu tautas atmiņā vēsturiskos notikumus, atzīmētu karavīru un citu personu dalību šajās cīņas un godinātu tos ārvalstu karavīrus, kuri piedalījās Latvijas atbrīvošanas cīņās, bet nav apbalvojami ar Lāčplēša Kara vai Triju zvaigžņu ordeni.[1] Medaļas piešķiršanai bija nepieciešams Kara ministra atzinums.[2]
Izskats
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]Medaļa bija apaļa, no tumšas bronzas. Diametrs 35 mm un biezums 2 mm. Priekšpusē bija zīmējums, kurā attēlota uz saules, Daugavas un Rīgas torņu fona ar šautenēm apbruņotu karavīru ierinda. Tās apakšējā malā sīks uzraksts "Zīm. Stromberg Grav. Bercs". Mugurpuses centrā uzraksts «Par Latviju 1918-1928», ka ietverts trijās piecstaru zvaigznēs. Latvijas brīvības cīņu gada. Medaļai klāt bija piestiprināta zīda lente, kuru saturēja sprādzes abos galos. Lente bija trijās krāsās: pamatkrāsa sarkana, ar divām zilām (4 mm) svītrām un no abām malām ieslēgta oranžām strīpiņām (0,75 mm).
Personām, kuras Brīvības cīņu laikā bija militārajā dienestā, uz lentes bija šķēpi, bet civilpersonām lente bija bez tiem. Medaļu varēja nesāt svinīgos brīžos, bet ikdienas gaitās varēja nēsāt lentes atgriezumu. Medaļai bija jāatrodas krūšu kreisajā pusē.[3]
Piemiņas medaļu varēja iegādāties — saņemt Armijas Ekonomiskajā veikalā par Ls 2, uzrādot Latvijas atbrīvošanas kara piemiņas zīmes apliecību, uz kuras bija atzīme, ka: "Šīs apliecības īpašniekam tiesības nēsāt Latvijas Republikas atbrīvošanas cīņu 10 gadu jubilejas piemiņas medaļu.".
Šī bija vienīgā medaļa no Latvijas valsts apbalvojumiem.
-
Medaļas attēls, kurš tika publicēts pirmo reizi Iekšlietu vēstnesī[3]
-
Latvijas Republikas atbrīvošanas cīņu 10 gadu jubilejas piemiņas medaļa Karavīriem atbrīvošanas cīņu dalībniekiem (averss, reverss)
-
Latvijas Republikas atbrīvošanas cīņu 10 gadu jubilejas piemiņas medaļa aktīviem armijas atbalstītājiem ne karavīriem (averss)
-
Piemiņas medaļas lentu atgriezumi 1. Karavīriem, 2. Aktīviem armijas atbalstītājiem ne karavīriem
Apbalvojamās personas
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]Piemiņas medaļu piešķīra par darbību laikā no 1918. gada novembra līdz 1920. gada 11. augustam:
- Militārpersonām:
- Karavīriem, kas Latvijas Brīvības cīņu laikā kalpojuši Latvijas armijā
- Pēc kara ministra atzinuma ārzemju armiju karavīriem, kas piedalījušies Latvijas Brīvības cīņās.
- Civilpersonām:
- Brīva līguma darbiniekiem, žēlsirdīgajām māsām un ārstiem
- Civilpersonām, kas atradās mobilizētu uzņēmumu dienestā un uz kuģiem
- Personām , kas Latvijas Brīvības cīņu laikā sastāvēja skolnieku un kara zēnu rotās
- Sieviešu palīdzības korpusa dalībniecēm
- Militārās policijas darbiniekiem, kā arī pašvaldību un apsardzības rotu dalībniekiem
- "Troickas" un "Imantas" pulku karavīriem
- Pēc kara ministra atzinuma atsevišķiem Latvijas pilsoņiem, kas sekmējuši un pabalstījuši armiju Latvijas Brīvības cīņu laikā.
Piezīmes un atsauces
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]- ↑ "Iekšlietu Ministrijas Vēstnesis" (13.07.28.)[novecojusi saite]
- ↑ «LATVIJAS REPUBLIKAS NACIONĀLA ARMIJA». Arhivēts no oriģināla, laiks: 2003. gada 6. oktobrī. Skatīts: 2003. gada 6. oktobrī.
- ↑ 3,0 3,1 "Iekšlietu Ministrijas Vēstnesis" (19.10.28.)[novecojusi saite]