Leitis (filma)

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Leitis
Leitis.jpg
Filmas plakāts
Žanrs vēsturiska filma
Režisors
Producents Sauļus Bartkus
Scenārija autors
Galvenajās
lomās
Izdošana
  • 2018. gada 6. jūlijs
Ilgums 44 minūtes
Valsts Karogs: Lietuva Lietuva
Valoda lietuviešu
IMDb profils

"Leitis" (lietuviešu: Leitis) ir 2018. gada populārzinātniska vēsturiska kinofilma par 13. gadsimta Lietuvas lielkņazisti. Tās pirmizrāde notika Lietuvas Valstiskuma dienā, pieminot dižkunigaiša Mindauga kronēšanas dienu 1253. gada 6. jūlijā.

Sižets[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

1247. gadā pieredzējušais karavīrs leitis Rūstenis ierodas kāda pierobežas ciema vecākā mājā. Dižkunigaitis Mindaugs viņam uzdevis veikt izlūkošanu, ciema vecākais viņam palīgos norīko savu jauno dēlu.

Vēsturiskais konteksts[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

1236. gadā Mindaugs kļuva par Lietuvas dižkunigaiti un 1238. gadā pirmo reizi minēts rakstiskos avotos kā Lietuvas valdnieks. 1244. gadā Mindaugs ar lielu karaspēku iebruka Kursā, bet zaudēja kaujā pie Embūtes. 1247. gada ziemā Mindaugs rīkoja karagājienu pret Maskavas kņazu Mihailu Jaroslaviču (Aleksandra Ņevska brāli). Pirmajā kaujā leiši uzvarēja un nogalināja kņazu Mihailu, bet zaudēja Zubcovas kaujā pret Zelta Ordas vietvaldi Vladimiras-Suzdaļas lielkņazu Svjatoslavu Vsevolodoviču.

1250. gadā Livonijas ordeņa karaspēks vairākas reizes iebruka Mindauga pārvaldītajās teritorijas. Mindaugs nolēma pieņemt kristietību un 1251. gada pavasarī Livonijas ordeņa mestrs Andreass no Felves pēc kopīgām dzīrēm piedāvāja Mindaugam pieņemt kristietību, pretī apsolot izgādāt Lietuvas karaļa kroni. 1251. gadā pāvests Inocents IV pasludināja, ka Lietuva atrodas viņa aizgādnībā, un deleģēja Livonijas mestram kronēt Mindaugu par Lietuvas karali. Rīgā tika izgatavoti divi zelta kroņi ķēniņam un viņa sievai Martai. Kulmas bīskaps no Prūsijas tika aicināts piedalīties kronēšanas ceremonijā. 1253. gada 6. jūlijā notika Mindauga kronēšana, Mindaugs saņēma no Livonijas mestra Lietuvu kā feodālo lēni, bet viņam bija jāatdod Livonijas ordenim daļu Žemaitijas un jātvingu teritorijas.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]