Kinofilma

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Šis raksts ir par kinematogrāfijas darbu. Par citām jēdziena filma nozīmēm skatīt nozīmju atdalīšanas lapu.
Kinofilmas uzņemšanas laukums Varšavas ielās

Kinofilma jeb vienkārši filma ir kinematogrāfijas darbs. Kinofilmas iedala mākslas filmās un dokumentālajās filmās. Filmas tiek uzņemtas ar kinokamerām, bet izrādītās kinoteātros. Pēc tam filmas tiek izplatītas DVD ierakstos un videokasetēs, bet visbeidzot tās tiek rādītas arī televīzijā. Kino pirmsākumos filmas bija bez skaņas (mēmais kino), kā arī melnbaltas (melnbaltais kino), bet mūsdienās gandrīz ikviena filma ir ar skaņu un krāsām.

Vidēji gada laikā visvairāk kinofilmu tiek uzņemtas Indijā (Bolivudā), kas otrajā vietā esošo Ķīnu apsteidz ar vismaz divreiz vairāk uzfilmētajām filmām. Trešajā vietā ir Filipīnas, bet Amerikas Savienotās Valstis (Holivuda) ir ceturtajā vietā. Visu laiku ienesīgākā filma ir "Avatars" (2009), kam seko "Titāniks" (1997), bet trešajā vietā ir "Harijs Poters un Nāves dāvesti: Otrā daļa" (2011).

Kinofilmu uzņemšana[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Filmu uzņemšana sākas ar ideju vai stāstu, uz kuru to balstīt. Tālāk tiek uzrakstīts scenārijs, notiek aktieru proves, dekorāciju izgatavošana un citi sagatavošanās darbi. Tad tiek nolasīta filmas uzņemšanas komanda, kuru vada režisors, un filmēšanas process var sākties. Filmēšanas procesa ilgums var būt tikai viena diena (īsfilmām) līdz pat vairākiem gadiem. Ginesa rekordu grāmatā visilgākais filmas uzņemšanas laiks ir fiksēts 31 gads (filma The Thief and the Cobbler). Kad filmēšana ir beigusies, sākās tās montāža un ieskaņošana. Un tikai tad tā tiek izrādīta publikai.

Kinofilmu balvas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Viena no prestižākajām balvām, kas tiek piešķirta par kinofilmu veidošanu, ir Amerikas Kinoakadēmijas balva ("Oskars"). Tā tiek piešķirta 24 nominācijās. Par nozīmīgāko nomināciju uzskata Oskaru par labāko filmu. Ir arī citas prestižas balvas, piemēram, Zelta Globusa balva, Britu Kinoakadēmijas balva (BAFTA), Cēzara balva un citas.

Kinofestivāli[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Kannu kinofestivāla sarkanais paklājs 2001. gadā

Kinofestivālu laikā notiek vairāku kinofilmu izrādīšana vienā vai vairākos kinoteātros, lai noskaidrotu labākās filmas dažādās nominācijās. Viens no slavenākajiem ir Kannu kinofestivāls, kas katru gadu parasti maija mēnesī notiek Francijas pilsētā Kannās. Ne mazāk slaveni ir kinofestivāli, kas katru gadu notiek Venēcijā, Berlīnē, Karlovi Vari, Toronto un citur. Latvijas nacionālais kinofestivāls ir "Lielais Kristaps", kas notiek reizi divos gados.[1] Vēsturiski pirmais kinofestivāls 1932. gadā notika Itālijas pilsētā Venēcijā.

Kinofilmu žanri[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Skatīt arī[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Lielais Kristaps (latviski). Atjaunināts: 2012-07-05.