Pāriet uz saturu

Dalībnieks:Daanaa/Smilšu kaste

Vikipēdijas lapa

Valsts Priekuļu lauksaimniecības tehnikums (Priekuļu un Jāņmuižas Valsts tehnikums)

Valsts Karogs: Latvija Latvija
Dibināta 1910. gadā[1]
Atrašanās vieta Egļu gatve 9, Priekuļi,[2] Priekuļu novads,[3] LV 4126
Tips Tehnikums
Rektors Imants Kupčs
Mājaslapa http://www.vplt.lv/

Valsts Priekuļu lauksaimniecības tehnikums (saīsināti VPLT), kas tagad tiek saukts par Priekuļu un Jāņmuižas Valsts tehnikumu (saīsināti PJVT), ir profesionālās vidējās izglītības mācību iestāde, kas atrodas Priekuļu novada [3] Priekuļos.[2] Tehnikums dod iespēju iegūt ne tikai labu profesionālo sagatavotību, bet arī iespēju nodarboties ar sportu, māksliniecisko pašdarbību, piedalīties dažādos rajona un valsts organizētajos konkursos.

Tehnikums tika izveidots 1910. gadā.[1] 1910.gadā 20.septembrī Priekuļos atvēra viengadīgus lauksaimniecības kursus agronoma Jāņa Bicka vadībā, kas bija sākums lauksaimniecības skolai Priekuļos.

1910.gada 20.septembrī Priekuļos atvēra viengadīgus lauksaimniecības kursus (vadītājs agronoms J. Bickis). 1911.gada 6.jūlijā apstiprina skolas statūtus un par tās priekšnieku (direktoru) iecēla agronomu Edgaru Zemeli. 1912.gadā pēc arhitekta Vanaga projekta sāka būvēt skolas ēku. 1919.gada 21.janvārī skolēnu, darbinieku un skolotāju kopsapulce nolēma pārveidot skolu par vidējo lauksaimniecības mācību iestādi (četrgadīgs apmācības kurss). Februārī Zemkopības komisariāts izveidoja Priekuļu lauksaimniecības institūtu, kura sastāvā ietilpa jau minētā trīsgadīgā lauksaimniecības vidusskola, ziemas kursi pieaugušajiem, mašīnu izmēģinājumu stacija, boentomoloģijas stacija, lauksaimniecības izmēģinājumu un selekcijas stacija, zemes kultūras birojs. Institūts pastāv līdz 1922.gadam. 1941.gadā uz laiku tika apstādināta vidusskolas attīstība, skolā ierīko lazareti, līdz minimumam samazināja mācību laiku, savukārt 1944.gada rudenī vācieši Priekuļus atstāja, aizvezdami līdzi daļu inventāra, bet nepaspēja uzspridzināt ēkas. Šajā pašā 1944.gadā skola atsāk darbību, bet tā tiek pārdēvēta par Priekuļu lauksaimniecības tehnikumu. 1946.gada 1.septembrī atver lauksaimniecības mehanizācijas nodaļu, no 1950.- 1958.gadam tehnikumā pastāv arī lauksaimniecības elektrifikācijas nodaļa, no 1953.- 1960.gadam – divgadīgo praktiķu- mehāniķu nodaļa, 1965.- 1972.gadam – lopkopības mehanizācijas un elektrifikācijas nodaļa, 1961.gadā atver automobiļu tehniskās apkalpošanas un remonta nodaļu, 1989.gadā - sāk gatavot lauksaimniecības produkcijas ražošanas speciālistus, pēc tam tos pārdēvē par lauksaimniecības speciālistiem, bet 1995.gadā - tehnikums uzsāk apmācību uzņēmējdarbībā ar specializāciju agrārajā ekonomikā, šajā gadā uzņem arī meitenes sekretāru apmācībai. 2010.gada 3.jūlijā Valsts Priekuļu lauksaimniecības tehnikums svinēja 100 gadu jubileju kopš Priekuļos uzsākta lauksaimniecības speciālistu apmācība. 2011.gada 1.martā Ministru kabinetā [4] apstiprināja IZM sagatavotos Ministru kabineta rīkojuma projektus par profesionālās izglītības iestāžu reorganizāciju, kuri paredzēja reorganizēt Valsts Priekuļu lauksaimniecības tehnikumu un Jāņmuižas Profesionālo vidusskolu un izveidot Priekuļu un Jāņmuižas Valsts tehnikumu. 2011.gada 1.septembrī, reorganizējot Valsts Priekuļu lauksaimniecības tehnikumu [5] un Jāņmuižas profesionālo vidusskolu,[6] izveidots Priekuļu un Jāņmuižas Valsts tehnikums.

Ar pamatskolas izglītību

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]
Tūrisma pakalpojumi (Ekotūrisma speciālists)

Ar pamatskolas izglītību audzēkņus uzņem šādās mācību programmās (mācību ilgums 4 gadi):[7]

  • Autotransports (autoelektriķis)
  • Autotransports (automehāniķis)
  • Lauksaimniecības tehnika (lauksaimniecības tehnikas mehāniķis)
  • Datorsistēmas (datorsistēmu tehniķis)
  • Tūrisma pakalpojumi (ekotūrisma speciālists)
  • Sekretariāta un biroja darbs (sekretārs)
  • Komerczinības (agrārā sektora komercdarbinieks)
  • Vides aizsardzība (vides iekārtu tehniķis)

Ar vidējo izglītību

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ar vidējo izglītību audzēkņus uzņem šādās mācību programmās (mācību ilgums 1,5 gadi):

Autotransports (Automehāniķis)
  • Autotransports (autoelektriķis)
  • Autotransports (automehāniķis)
  • Lauksaimniecības tehnika (lauksaimniecības tehnikas mehāniķis)
  • Tūrisma pakalpojumi (ekotūrisma speciālists)
  • Komerczinības (agrārā sektora komercdarbinieks)

Mācības neklātienē

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]
  • Ar pamatskolas izglītību (mācību ilgums 4 gadi)
Autotransports (automehāniķis)
Lauksaimniecības tehnika (lauksaimniecības tehnikas mehāniķis)
  • Ar vidējo izglītību (mācību ilgums 1,5 gadi)
Autotransports (automehāniķis)
Lauksaimniecības tehnika (lauksaimniecības tehnikas mehāniķis)

Direktori – pavisam reģistrēti 19 Pasniedzēji - pavisam reģistrēti 546, bet šobrīd pavisam strādājoši - 65 Tehniskie darbinieki – pašlaik strādājoši 36

Pašdarbības kolektīvi – tautisko deju kopa „Virpulis”, vokāli instrumentālais un ģitāras spēles ansamblis, kā arī teātra pulciņš.

Sporta pulciņi – florbols, smagatlētika, vieglatlētika, slēpošana/biatlons, frisbijs, basketbols, volejbols, galda teniss, futbols. VPLT ir uzbūvēta un iekārtota jauna sporta halle, kā arī pieejama tehnikuma trenažieru zāle.[8]

Informācijas centrs

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]
IC abonements (mācību literatūras telpa)

VPLT informācijas centrs (IC) sastāv no trīs abonementa telpām (mācību literatūras telpas, daiļliteratūras telpas un uzziņu literatūras telpas ar datoriem), lasītavas, datoru telpas, periodikas krātuves un video/semināru telpas.

Galvenie IC pakalpojumi ir datoru un Interneta pakalpojumi, semināru organizēšana, video demonstrējumi un kopēšanas darbi (maksas pakalpojums).

Informācijas resursi

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pieejamie informācijas resursi IC ir elektroniskais katalogs (LIIS), plaša klāsta laikraksti un žurnāli.

VPLT muzejs ir iekārtots skolas vecajā korpusā. Tā galvenie darbības pamatvirzieni ir salidojumu organizēšana, jubileju atzīmēšana, absolventu darbības popularizēšana audzēkņu vidū. Ne mazāk svarīgs darbības pamatvirziens ir muzejā notikušo pasākumu atspoguļošana rajona avīzē. Tāpat muzejā tiek organizētas tematiskās sapulces audzēkņu interešu loka paplašināšanai, izmantojot muzejā uzkrātos materiālus. Tiek rīkotas materiālu izstādes un tematisko kursu sapulces, kas veltītas 16.marta [9] Leģiona dienas atcerei, 25.marta [10] Komunistiskā genocīda upuru piemiņas dienas atcerei, 11.novembra [11] Lāčplēša dienas atcerei, kā arī 18.novembra [12] Latvijas dzimšanas dienas atcerei. Tiek veikta arī materiālu apkopošana par VPLT absolventiem un mācībspēkiem, kuru darbība ir novērtēta piešķirot augstākos valdības apbalvojumus.

  • Imants Kupčs - šī brīža VPLT/PJVT direktors
  • Valters Grīnblats - deputāts
  • Andris Rāviņš - Jelgavas pilsētas Domes priekšsēdētājs [13][14]
  • Māris Niklass - Cēsu rajona padomes priekšsēdētājs [15]
  • Viesturs Neimanis - bijušais SEB bankas vadītājs
  • Dainis Saulītis - fotogrāfs
  • Īrisa Uldriķe. Valsts Priekuļu lauksaimniecības tehnikums atskatās uz saviem 100. Priekuļu Novada Vēstis, Informatīvais izdevums 7 (8), 2010.gada 28. jūlijā. Priekuļi : Priekuļu novada pašvaldība, 2010.
  • Valsts Priekuļu lauksaimniecības tehnikums pošas 100 gadu jubilejai. Izglītības un Zinātnes ministrijas informatīvais izdevums Nr.30, 31.05.2010. Rīga : Latvijas Republikas izglītības un zinātnes ministrija, 2010.

Ārējās saites

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

[[Kategorija:Izglītības iestādes]] [[Kategorija:Priekuļi]] [[Kategorija:Izglītība]]