Lietuvas Konstitūcija
Izskats
Lietuvas Republikas Konstitūcija (lietuviešu: Lietuvos Respublikos Konstitucija) ir augstākais valsts likums, kas nosaka valsts pamatus, politisko iekārtu, pilsoņu tiesības un pienākumus, kā arī valdības struktūru. Tā tika pieņemta pēc valsts neatkarības atgūšanas un spēkā stājās 1992. gada 25. oktobrī, pamatojoties uz referenduma rezultātiem.
Konstitūcijas galvenie aspekti
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]- Demokrātiska valsts iekārta: Lietuvas Konstitūcija nosaka Lietuvu kā neatkarīgu, demokrātisku valsti, kur suverēnā vara pieder tautai.
- Tiesiskums un likuma vara: Konstitūcija garantē tiesiskumu un tiesu neatkarību, nosakot, ka likumi ir augstākais spēks, un valsts iestādes ir pakļautas likumam. Tā aizsargā pilsoņu pamattiesības un brīvības.
- Valsts struktūra: Konstitūcija nosaka Lietuvas valsts politiskās iekārtas pamatus, tostarp valsts iestāžu struktūru:
- Prezidents: Valsts galva, kas ievēlēts tiešās vēlēšanās uz pieciem gadiem. Prezidentam ir izpildvaras funkcijas ārpolitikā, aizsardzībā un tieslietu sistēmā.
- Seims: Lietuvas vienpalātas parlaments ar 141 deputātu, kas ievēlēts uz četriem gadiem. Seims pieņem likumus, apstiprina valdību un kontrolē izpildvaru.
- Valdība: Ministru kabinets, kuru veido premjerministrs un ministri. Valdība īsteno likumdošanas lēmumus un pārvalda valsts lietas.
- Tiesu sistēma: Konstitūcija nosaka neatkarīgu tiesu sistēmu ar Satversmes tiesu, kas izskata likumu atbilstību Konstitūcijai.
- Pamattiesības un brīvības: Konstitūcija detalizēti nosaka pilsoņu pamattiesības un brīvības, tostarp:
- Vārda, ticības un preses brīvība.
- Tiesības uz taisnīgu tiesu un aizsardzību pret valsts patvaļu.
- Vienlīdzības princips: Visi pilsoņi ir vienlīdzīgi likuma priekšā neatkarīgi no dzimuma, rases, tautības, reliģijas, sociālā stāvokļa utt.
- Privātuma un īpašuma aizsardzība.
- Satversmes tiesa: Konstitūcija izveido Satversmes tiesu, kas pārbauda likumu un citu tiesību aktu atbilstību Konstitūcijai. Tā ir svarīga tiesiskuma un varas līdzsvara nodrošinātāja Lietuvā.
- Valsts suverenitāte un starptautiskās saistības: Lietuvas Konstitūcija nosaka, ka valsts ir suverēna, bet tajā pašā laikā atzīst starptautisko tiesību prioritāti. Lietuva ir saistīta ar starptautiskiem līgumiem, piemēram, Eiropas Savienības un NATO ietvaros.
Ārējās saites
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]- Enciklopēdijas Krugosvet raksts (krieviski)