Lokomo

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Oy Lokomo Ab
Bijušais tips kapitālsabiedrība
Darbības joma mašīnbūve
Pēctecis Rauma-Repola, Metso
Dibināts 1915. gads
Beidza pastāvēt 1990. gadi
Galvenais birojs Tampere, Karogs: Somija Somija
Produkti Lokomotīves
Tk3 tvaika lokomotīve

Oy Lokomo Ab bija Somijas mašīnbūves uzņēmums, kas pazīstams galvenokārt ar lokomotīvju ražošanu. Dibināts 1915. gadā. 1990. gados saplūdis ar uzņēmumu Metso.

Lokomo bijušās darbnīcas Tamperē tagad pieder Metso Minerals Oy, kas ražo akmens drupināšanas iekārtas ar zīmolu Lokotrack. Lokomo lietuves darbību turpina Metso Lokomo Steels Oy.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Uzņēmumu Lokomo 1915. gadā Tamperē dibināja inženieri Verners Riselins (Werner Ryselin), Jalmars Kastrēns (Jalmar Castrén) un profesors J. Karvonens (J. J. Karvonen), kā arī citi biznesmeņi, tai skaitā Emils Āltonens (Emil Aaltonen), kurš 1926. gadā ieguva uzņēmuma akciju kontrolpaketi. Riselins pirms tam bija Tampella lokomotīvju darbnīcas direktors Tamperē. Pieprasījums pēc lokomotīvēm bija liels, jo Krievija bija iesaistīta Pirmajā pasaules karā.[1]

Uzņēmums sākotnēji ražoja tvaika lokomotīves. 1959. gadā to izlaide tika pārtraukta, pārejot pilnībā uz dīzeļlokomotīvēm. Lokomo pavisam ir saražojis 671 lokomotīvi.

1921. gadā Lokomo sāka izgatavot akmens drupināšanas iekārtas.

Kara laikā Lokomo papildus ražoja lādiņu čaulas, artilērijas un lidmašīnu piederumus. Pēc kara beigām līdz 1952. gadam uzņēmums ražoja kara kontribūcijas produktus, tai skaitā gandrīz 300 šaursliežu tvaika un dīzeļlokomotīves, kā arī lielu daudzumu skābes izturīgu ventiļu. 1960. gados Lokomo sāka ražot celtniecības (greiderus, ekskavatorus, mobilos celtņus) un meža tehniku.

1970. gadā Lokomo tika pārdota Somijas uzņēmumam Rauma-Repola.[2] Uzņēmuma nosaukums tika mainīts uz Neles Oy un vēlāk uz Nordberg-Lokomo Oy.[1] Lokomotīvju ražošana tika pārtraukta.

1987. gadā Lokomo PSRS izgatavoja pētniecisko dziļūdens aparātu (MIR-1 un MIR-2) korpusus. 1980. gadu beigās uzņēmums pārgāja galvenokārt uz akmens drupināšanas iekārtu ražošanu.[1]

1990. gadu beigās Rauma apvienojās ar Valmet, izveidojot korporāciju Metso.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]